McLaren Elva – roadster нешто што е над реалното!

Познатата британска марка на супер спортски автомобили денеска го претставува својот нов ултимативен модел…

Станува збор за McLaren Elva, и ќе биде прв автомобил на марката наменет за јавните патиштата со отворен кокпит .

Моделот Elva отвора нови можности, a приказната за тоа дека нема ветробранско стакло напред ќе биде тема уште долго време.

Исто како и неговите претходници McLaren P1TM, McLaren Senna и Speedtail, „тиражот“ на новата Elve ќе биде строго лимитирана, на само 399 примероци.

Инаку името Elva ги слави моделите на Bruce McLaren, како што се  M1A и McLaren-Elva M1A [Mk I], M1B [Mk II] и M1C [Mk III] од 1960– те години.

Произведени со епитет на „машки“ верзии на иновациски и возбудливи тркачки автомобили на групата 7 McLaren.

Mоделот McLaren-Elva спортските автомобили втемелиле бројни пионерски принципи на дизајнот и на инженерингот што се денес составен дел на денес произведените McLaren автомобили за хомологирани за сите јавни патишта.

Сепак Elva ќе понуди и фиксирано ветробранско стакло, што оваа модерна  Barchetta ќе ја направи попривлечна и за тие кои не се hard core вљубеници во ретро тркачките варијанти од средината на минатиот век..

Освен со изгледот фасцинира и погледот кон моторот со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква V што испорачува импресивна моќ од  815 KS.

Тоа моќно ергеле му овозможува супериорни перформанси со забрзување од 0 до 100 km/h за помалку од три секунди, додека пак за спринт од 0 до 200 km/h ми требаат само 6,7 секунди.

Тоа се перформанси што ги надминуваат и спецификациите на суепр автомобилот McLaren Senna…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одложена премиерата на електричниот Jaguar XJ

Новиот Peugeot 3008 со Coupe – SUV става!

Франција- 90% сопственици на електрични автомобили ги полнат возилата дома

Ќе ги „претрка” и Nikola и Tesla и прв ќе произведе камионет на струја!

Најскапите 10- супер автомобили на светот

Škoda Scala Spider станува Slavia и потсетува на првите почетоци на марката

Jeep Renegade Orange Edition

Cupra Formentor e новиот официјален автомобил на ФК Барселона !

„Воскреснатиот” Aston Martin DB5 чини само 2,75 милиони фунти!