McLaren GT од MSO

Одделот MSO на  McLaren  подготви ограничено издание на  McLaren GT    инспирирано од некои од најпознатите хипер автомобили на компанијата.

Автомобилите се достапни во четири спецификации, секоја ограничена на само две единици и стилизирани со боја и опрема што не се гледаат на ниту едно сериско GT.

Прво во опциите за боја е Cerulean Blue,  MSO  Bespoke бисерна боја  нарачана првично развиена за P1, за која McLaren тврди дека е особено добра во истакнувањето на мускулестите браници на GT.

Следен е XP Green, инспириран од бојата на прототип верзиите на F1 од раните 1990-ти, но всушност се совпаѓа со прототипот на F1 XP GT „Longtail“ од 1997 година.

Третата опција е Sarigan Quartz, која е бојата што се наоѓа на Speedtail XP2, развојната верзија на Speedtail McLaren.

Конечно, тука е Cyber Yellow кој се заснова на постоечката опција за боја на Volcano Yellow, но е изменета за да вклучи бисерен дел кој ослободува сребрено-бело кога се гледа во одредена светлина.

Која боја и да ја изберете, GT доаѓа со соодветни клешти на сопирачките, а секој автомобил добива MSO Black Pack, црн покрив и црни алуминиумски тркала со 10 краци.

Внатре, има кожа со дијамантска шема и логоа на MSO, плус дизајн со знаменце на Union Jack на потпирачот за рака и на футролата за клучеви.

Моторот е 4.0-литарски V8 со 620 КС и 630 Nm.

Сите осум автомобили се наменети само за британскиот пазар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти

Mercedes-AMG GLC 43 & Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance