McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Тимот на McLaren претстави нов болид со кој ќе влезе во новата сезона во Formula 1 – 60-годишнината во клупската историја…

McLaren ќе ја започне 60-тата сезона во Formula 1 со нов болид и нов возачки тандем – Ландо Норис и Оскар Пјастри, а претставувањето на тимот беше вистински спектакл.

MCL60 е името на новиот болид на McLaren, конструиран во чест на 60-годишнината од натпреварувањето на британскиот тим во „најбрзиот циркус во светот“, а болидите ќе ја носат и портокалово-сината боја што ја имаа во првиот шампионат.

Возачкиот тандем ќе го сочинуваат родениот Ландо Норис, како и Оскар Пјастри, кој го замени Даниел Рикард во тимот.

Тимот на McLaren го претстави новиот болид со слоганот „специјална година, посебен автомобил“, а на британскиот тим навистина ќе му треба нешто посебно за повторно да се вклучи во борбата за шампионската титула во конструктори.

Новата сезона во Formula1започнува со Големата награда на Бахреин, која е закажана за 3-5 март.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили

F1 возачи ќе можат да дадат политички, верски и лични изјави на свој личен простор

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави