Mercedes Benz SLS AMG Electric drive на продажба

Станува збор за навистина колекционерска понуда, бидејќи купувачот ќе стане сопственик на еден од само деветте направени такви автомобили на струја со врати што се отвораат нагоре, во стилот на „галебови крилја“…

Познатата аукциска кужа RM Sotheby’ѕ на продажба го нуди Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive.

Mercedes-Benz започна лавина од електрични модели во последните две години, меѓутоа, пред скоро десет години, го лансираше ова „чудо“.

Врз основа на бензинската верзија на моделот SLS AMG, овој тркач на „струја“ опасно ги возбуди духовите на автомобилската сцена. Сега, сепак, тој бара нов сопственик.

Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive е произведен во само девет (9) примероци, а еден таков сега бара нов сопственик.

Презентиран на меѓународниот саем во Париз во 2012 година, SLS AMG Electric Drive го замени моторот 6,2-VS SLS со четири електрични мотори, кои развија комбиниран можност од вртежен момент од 740 КС и 1000 Nm вртежен момент – многу повеќе од бензинската верзија.

Мercedes објави дека оваа изведба забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,9 секунди, што беше за 0,3 секунди побавно од бензинскиот SLS AMG поради дополнителната тежина на батериите.

Максималната брзина беше електронски ограничена на 250 км на час, а Electric Drive за кратко го држеше рекордот на патеката Нирбургринг во категоријата ЕV, со време на круг 7: 56.234.

И покрај тоа што моментално се наоѓа во Холандија, автомобилот беше испорачан во Швајцарија во 2013 година и поминал само 3800 километри. Сопственикот за него бара дури 1 милион евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Genesis од летото во Европа

Touring Superleggera најавува нов спортски автомобил

Најавен Hyundai AX1

Според најавите, Се продава Alfa Romeo Autotutto

Top Gear ги избра најдобрите електрични автомобили

Трамвај излетал од шини- присебен возач ги сочува и возилото и животот

Моторот на Aurus ќе се вградува и во авиони!

Bugatti Chiron рачно изработен од глина

Најавен Volkswagen ID.5