Mercedes ги распродава продажно сервисните салони низ Европа

Производителот од Штутгарт со оваа продажба  на 25 салони – сервиси би можел да инкасира дури една милијарда евра!

Германскиот Handelsblatt пишува дека Mercedes ќе понуди на продажба 25 продажни салони кои претежно се наоѓаат во Велика Британија, Белгија и Шпанија.

Експертите на „трикратната sвезда“ се убедени дека лесно ќе најдат купувачи за овие локации и дека една единица ќе се наплаќа од 30 до 40 милиони евра, додека поголемите салони со услуги ќе се продаваат за далеку повеќе пари.

Мercedes бара гаранции од потенцијалните клиенти дека нема да отпушта работници, бидејќи во овие изложбени салони и услуги во моментов работат околу 2.800 луѓе низ цела Европа.

Покрај тоа што ќе донесе голем приход на Mercedes,  продажбата ќе ги намали и фиксните трошоци на оваа компанија, што овие изложбени салони и услуги ќе ги остави на дистрибутерите и увозниците кои ќе ги купат.

Поточно, автомобилите на Mercedes ќе продолжат да се продаваат во овие салони.

Се чини дека ова е логичен чекор на германската марка, чиј шеф Ола Келениус најави претходни инвестиции во онлајн продажба на четири тркала.

Покрај тоа, Mercedes инвестира огромни средства во електрификација, а овој прилив на пари сигурно ќе се искористи за понатамошни инвестиции во развојот на асортиманот на електрични автомобили од оваа марка.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alfa Romeo Tonale сепак ќе дебитира годинава

Електрична треска во Европа -Франција за две години со тројно поголема продажба на ЕВ

Lexus подготвува ривал на Audi Q2

Италијанската дивизија на Stellantis го напаѓа премиум В сегментот

Запрени испораките на Tesla Model S

Најавен  ЅsangYong Х200

Првиот човек на Alfa Romeo: Мораме да го подобриме квалитетот

BMW M3 CS Пристигнува 2023 година

По извесен период цените на горивата во надолна линија