Mercedes- Maybach S 580 e

  • Mercedes-Maybach S 580 e го означува почетокот на новата ера за бренд со повеќе од 100 години традиција…

  • Со електричен досег до 100 километри (WLTP) во зависност од конфигурацијата на возилото и електрична погонска моќ од 110 kW/150 КС, луксузната лимузина може да патува без емисија на CO2, и во град и на долги патувања.

  • Mercedes-Maybach S 580 e првично ќе биде достапен во Кина, а потоа во Тајланд, Европа и други земји.

Марката Mercedes-Maybach се смета за репер за автомобилски луксуз, стил и статус откако Вилхелм и Карл Мајбах почнаа да градат автомобили во 1921 година.

Нивната цел била да се создаде „најдоброто од најдобрите“, а овој стремеж продолжува да ја карактеризира уникатната аура на брендот Mercedes-Maybach до ден-денес.

Легендарниот бренд постојано се развива за да ги надмине највисоките очекувања на извонредното.

И со успех: сегашниот Mercedes-Maybach S-Class е во постојано растечка побарувачка од неговото лансирање на пазарот во 2021 година.

„Со нашиот прв plug-in хибриден модел, го комбинираме луксузното искуство типично за Maybach со возење без издувни гасови во електричен режим на возење. Mercedes-Maybach S 580 e претставува клучен чекор во трансформацијата на нашиот бренд и наследство во електрична иднина. Нашиот прв целосно електричен модел ќе го претставиме веќе во 2023 година“, велиДаниел Лескоу (Daniel Lescow), шеф на Mercedes Maybach во Mercedes Benz Group AG

Тој во истиот контекст додава дека Mercedes-Maybach S 580 e отвора уште поимпресивно искуство на тишина.

Во режимот на чисто електрично возење, веќе исклучително тивката внатрешност станува уште потивка.

Лимузината се лизга речиси тивко и без локални емисии. Карактеристиките специфични за електричното возење се дискретно интегрирани со експертизата типична за брендот Maybach – како што се скриениот приклучок за полнење на левата страна на возилото и сините светла на фаровите или статусот на полнење на батеријата на контролната табла.

Основата на хибридниот погон е високо ефикасниот линиски шестцилиндричен мотор од сегашната генерација на бензински мотори на Mercedes-Benz, кој комбинира моќни перформанси од 270 kW/367 КС со ниска потрошувачка на гориво и издувни гасови.

Комбинираната системска моќност од 375 kW/510 КС и максималниот вртежен момент од 750 Nm гарантираат врвни возни перформанси.

Максималниот вртежен момент на електричниот мотор од 440 Nm е веднаш достапен, што резултира со посилно забрзување и динамично управување. Mercedes-Maybach S 580 e забрзува од 0-100 km/h за 5,1 секунди.

Стандардно е инсталиран полнач од 11 kW за трифазно полнење од мрежата на наизменична струја.

Како опција е достапен 60 kW DC полнач за брзо полнење со директна струја. Дури и кога батеријата е речиси целосно празна, целосно полнење може да се постигне за околу 30 минути со помош на DC полнач.

Спецификации Mercedes-Maybach S 580 e

Волумен, бензински мотор cc 2.999

Моќност, бензински мотор kW/HP 270/367 на 5.500-6.100 вртежи во минута

Вртежен момент, бензински мотор Nm 500 на 1.600-4.500 вртежи во минута

Моќност, електричен мотор kW/HP 110/150

Вртежен момент, електромотор Nm 440

Системска моќност kW/HP 375/510

Системски вртежен момент Nm 750

Комбинирана потрошувачка на гориво, пондерирана (WLTP) l/100 km 1,0-0,8

Комбинирани емисии на CO2, пондерирани (WLTP) 2 g/km 23-18

Комбинирана потрошувачка на енергија, пондерирана (WLTP) kWh/100 km 25,0-22,9

Електричен опсег (WLTP: комбиниран EAER) до 100

Забрзување 0-100 km/h – 5.1 секунди

Максимална брзина km/h 250

Максимална брзина, електричен мод  km/h – 140

ПР соопштение

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Opel Astra G 25 години на автомобилската сцена

ExoMod Dodge Challenger SRT Hellcat

Volkswagen планирал Golf со V10 мотор!

Asprey Bugatti Egg Collection

Lexus LC Ultimate Edition

DS покажува како би можел да изгледа реинкарнацијата на летечкиот Citroen DS

Novitec Lamborghini Aventador Ultimae Roadster

Легендарниот „дедо’ на BMW Series7

Citroën DS автмобилска икона полна генијални иновации!