Mercedes најави ексклузивен бренд Mithos

Mercedes-Benz лансираше посветен бренд за „многу ексклузивни колекционерски автомобили“, Mythos, како дел од напорите да ја зголеми продажбата на премиум возила за 60% од 2019 до 2026 година.

Најавен денес кога германската компанија ги претстави своите долгорочни планови за стратегија за производи, Mythos ќе произведува специјални возила со мал обем за „најпосветените ентузијасти и колекционери на Mercedes-Benz“.

Најавата на сликата прикажана од Mercedes сугерира дека првиот автомобил Mythos ќе биде Speedster со отворен покрив базиран на новиот Mercedes-AMG SL, веројатно позициониран како ривал на слично замислените креации од Aston Martin, Ferrari и McLaren. Mythos всушност ќе биде над Maybach во однос на портфолиото на брендови на Mercedes, според британскиот Autocar.

Извршниот директор на Merceds, Ола Калениус, истакнува: „Повеќето луксузни компании го градат своето портфолио на една или две вистински икони. Mercedes-Benz има среќа што има повеќе култни производи и брендови на горниот дел од своето портфолио, како што се S-Class, SL, G-Class, како и брендовите AMG и Maybach.

„Тука гледаме голем потенцијал да го прошириме нашето врвно портфолио со уште пофасцинантни производи за нашите клиенти. Фокусирајќи се на своите најлуксузни производи со најголема маржа, Mercedes има за цел да „испорача силен финансиски резултат дури и под попредизвикувачки пазарни услови“.

Целта е оперативна маржа од 14% до средината на деценијата и ја поддржува таа цел со пренасочување на 75% од вкупната инвестиција за развој на овие автомобили со поголема маржа. Како и многу производители, тој даде приоритет на производството на поскапи модели за време на тековната криза во синџирот на снабдување, со 30% зголемување на побарувачката за премиум модели што помогна да се зголемат приходите за 9% минатата година, иако производството падна за 5%

.

Од Mercedes наведуваат дека отсега ќе се фокусира на три различни категории на автомобили: врвен луксуз, основен луксуз и почетен луксуз. Врвниот луксуз ги вклучува сите возила AMG и Maybach; најскапите EV модели со ознака EQ; Mercedes S, Mercedes GLS и Mercedes G деривати и сите модели со ограничена едиција.

Клучна компонента на оваа нова стратегија ќе биде верзијата Maybach на новиот SUV EQS, кој беше претставен на минатогодишниот автосалон во Минхен и треба да се појави во салоните во 2023 година. Ќе има и Maybach верзија на SL, како и ново coupe – Maybach, кое најверојатно ќе се базира на претстојниот AMG GT.

 

Mercedes вели дека сè уште го проценува проширувањето на семејството G надвор од денешната G-Class. Во 2024 година ќе лансира електрична верзија на луксузниот 4×4, со ознака EQG. Основниот луксуз се однесува на моделите на Mercedes C- Class и Mercedes Е-Class, од кои вториот ќе влезе во новата генерација следната година и ќе го „посочи патот напред за сегментот“. Поместувањето кон полуксузни производи има значителни импликации за почетните модели на Mercedes, на кои Калениус алудираше претходно овој месец, сугерирајќи дека марката „ќе гледа нагоре наместо надолу“.

Mercedes ќе ја намали својата линија на почетни модели од седум на четири „исто така значително подигајќи ја технолошката супстанција на овие производи“. Првиот компактен ЕV на новата ММА платформа, кој пристигнува во 2024 година, ќе даде тон за повторно откривање на овој дел од линијата. Не е јасно кои точно модели ќе бидат пуштени во продажба како дел од реновирањето, но неодамнешната затемнета слика сугерира ново Coupе за стартување на понудата, во изведба со четири врати, според примерот на CLA, заклучува Autocar.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По речиси две децении Audi нема да ги спонзорира „кралевите“ од Мадрид ги „истурка“ BMW

Новиот Cadillac Celestiq ќе биде поскап за 30% од Bentley Flying Spur

Тркачки Porsche

Најчувствителен лак имаат автомобилите со црвена боја

Електричниот Mercedes Vision EQXX со едно полнење поминал 1.202 km!

Во Volkswagen сметаат на „ќумур“ за да го заштитат производството

Почна склопување на поедноставни Lada Niva Legend и Lada Niva Travel

Tesla заборавен на постојката за полнење EV – сопственикот заминал на одмор!

VW Air дебитира утре- 27 јуни