MINI Cabriolet Seaside Edition

MINI го претстави специјалното Seaside Edition Cabriolet по повод 30-годишнината од Rover Mini Cabriolet од 1992 година.

Автомобилот е веќе достапен за нарачка, а MINI наведува дека првите испораки може да се очекуваат од март 2023 година. Цените за Cabriolet Seaside Edition започнуваат од 34.500 британски фунти и треба да се каже дека е базиран на моделот Cooper S.

Опремата вклучува 18-инчни тркала преземени од Resolute Edition, боја Caribbean Aqua, странични ленти, лого „Seaside“ на капакот на багажникот, натпис „30  years of convertible  “ на таблата со инструменти и амблеми „Seaside“ на неколку места во кабината. .

Инфозабавниот систем има 8,8-инчен екран на допир, а Seaside Edition стандардно го има пакетот Premium Plus, кој вклучува автоматска контрола на климата, контрола на паркирање назад, различни режими на возење, безжично полнење на паметни телефони и надграден звучен систем.

Го придвижува 2,0-литарски турбо мотор со 178 КС, додека забрзувањето од 0 до 100 km/h е 7,2 секунди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Chevrolet Aveo

Подновен Nio EC6

Светска премиера: Нов Renault Espace: Иста DNK, нова генерација

Електричен MINI Cooper SE Cabrio

Подновениот Volkswagen Touareg пристигнува во мај годинава

И официјално Ford Explorer EV

Нов Subaru Crosstrek

2023 Alfa Romeo Giulia & Stelvio

Radical SR10 XXR