MINI како количка за продавање на сладолед – MINI Cummins Ice Cream Vans

Од своето основање, моделите MINI се користат за различни намени, па така и каросеријата на автомобилот често се менуваше соодветно, со цел да се направи што е можно посоодветна за намената…

Така беше и со моделот MINI Wildgoose, каде британски производител на автобуси го претвори едноставното MINI во моторна куќа, со се што е дополнително неопходно. Една од најубавите вакви конверзии е комбето за сладолед MINI со уникатен изглед.

Иако имаше неколку верзии на идејата за комбе за сладолед MINI, оваа верзија е најпозната, со легендарниот издолжен покрив.

Тоа модифицирано комбе за сладолед MINI брзо го доби прекарот „Batmobile MINI“, иако, како што беше пристојно да се каже шегата, испорачуваше сладолед наместо правда.

Batmobile MINI е направен од класичен pick -up MINI – само со отстранети покривот и задниот дел – со дизајнерска инспирација од ТВ серијата Бетмен (Batman) од 1960-тите со Адам Вест во главната улога.

Паралелите со Batmobile од серијата се очигледни без воопшто да мора да ги ставате еден до друг.

Овој оригинален и уникатен MINI го направи компанијата Cummins Ice Cream Vans, која го создаде ова специјално комбе во 1970-тите. Нејзиниот основач, Сид Каминс, (Sid Cummins) го избра MINI, бидејќи тоа беше адекватно решение за компактно и прифатливо комбе за сладолед.

Во 1998 година, брендот Cummins беше купен од Витби Морисон, од Кру, Англија. Whitby Morrison, уште еден легендарен производител на комби сладолед, започна во 1962 година, произведувајќи комбиња за сладолед нарачана.

Иако комбето за сладолед MINI го најде својот нов дом во класичната колекција на наследство на BMW Group, овие модели на MINI не се целосно повлечени. Whitby Morrison претходно има направено барем една реплика MINI комбе за сладолед за компанија која сакаше да додаде шарм во својата палета на комбиња за сладолед и да им даде на клиентите нешто посебно.

Комбето за сладолед MINI на својот врв беше произведено во стотици примероци и продадено не само во Велика Британија, туку и во странство. Со нормално абење и трошење, како и со тенденција за корозија, просечниот животен век од 15 години обично беше најмногу на кој автомобил можеше да се надева.

Сепак, комбето за сладолед MINI на многумина им беше омилено возило, па и денес учествува на разни настани како свадби, каде што се случува некои невести да инсистираат нивниот голем ден да го заврши со розово комбе за продажба на сладолед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi предлага ограничувањето на AutoBahn да изнесува 200км/ч

Cadillac Escalade Limo 220.000 долари

Caterham подготвува електричен „спортист“

Dacia MD87 EVO I

Дали и кога Suzuki ќе го претстави Jimny со пет врати

Килиан Мбапе ги обожава моделите на Volkswagen

Американците се уште преферираат возила со бензински мотори пред EV

Собрал 57 казни за пребрзо возење за 54 дена!

Nissan GT-R за 2023 со две изданија