Mitsubishi XRT Concept

Корпорацијата Mitsubishi Motors го прикажува концептот XRT на Саемот за автомобили во Бангкок, концептен автомобил кој ќе го најави целосно новиот pick up моделот Triton, кој треба да биде лансиран во фискалната 2023 година…

Triton (во Европа како L200) е најпродаваниот модел на Mitsubishi Motors произведен во фабриката Laemchabang во Тајланд и глобалното стратешко возило на компанијата, кое се извезува во околу 150 земји ширум светот.

Новиот Triton ќе биде шестата генерација на pick up моделот од средна големина на оваа марка.

По лансирањето во Тајланд во фискалната 2023 година, ќе се нуди во регионот на АСЕАН, Океанија и други светски пазари.

Концептниот автомобил на целосно новиот Triton, Mitsubishi XRT Concept се одликува со жесток израз напред и груба хауба која продолжува од страните со смел, хоризонтално тематски стил.

Каросеријата има камуфлиран (маскиран) -дизајн инспириран од карпи од лава полни со кондензирана енергија, а страните се украсени со графика на брендот Ralliart со 10 паралелни линии кои ја изразуваат страста на Mitsubishi Motors за возење.

Дополнително, концептот е опремен со гуми калливи терени, две резервни тркала, „шнорхел“ (ниркач), странични праговии и широки проширувања над калниците.

Mitsubishi се уште не ги објавил спецификациите на возилото, но се очекува дека новиот Triton ќе се базира на изменета основа на Nissan Navara и ќе биде опремен со турбо-дизел мотор.

На Asia Cross Country rally 2023, тимот на Mitsubishi Ralliart, кој добива техничка поддршка од Mitsubishi Motors, планира да се натпреварува со прототипот на Cross Country модел на целосно новиот Triton (спецификација на група T1) во потрага по втора последователна победа.

Mitsubishi Motors користи рели експертиза како повратна информација во развојот на своите сериски возила, бидејќи се стреми да создаде возила кои обезбедуваат безбедно, удобно уживање во возењето во сите временски услови и услови на патот.

„Фискалната 2023 година е важна година за Mitsubishi Motors да го забрза нашиот бизнис во регионот ASEAN, со лансирањето на целосно новиот Triton и целосно новиот компактен SUV“, рече Такао Като, претседател и главен извршен директор на Mitsubishi Motors.

„Сосема новиот Triton ги поминува последните допири во подготовките за неговото пуштање, бидејќи извршивме ригорозни тестови на издржливост низ целиот свет, а истовремено го вклучивме и знаењето стекнато од рели активноста. Со лансирањето на новото возило како централен елемент, ќе продолжиме со нашиот стремеж за понатамошен раст“ додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Chery TJ-1

Премиера на новите модели на BMW Series 5 и BMW i5

Opel ja претстави новата Corsa

Подновен Mercedes GLS

Geely Boyue Cool

Saleen SA-40 Mustang Speedster Anniversary Special

Hyundai Sonata модел за 2024-та

2024 Range Rover

Кампања за електрификација: „ Pumped with energy (Исполнета со енергија) – Opel Mokka Electric“