Моделите на Tesla ќе комуницираат со пешаци!!!

Илон Маск сопственикот на Tesla Motors најави сензација автомобили што ќе комуницираат дури и со пешаци

Да добро прочитавте шефот нa Tesla подготвува вистинска сензација – автомобили кои ќе можат да комуницираат со околината, а најшокантно е деа ќе комуницираат со луѓето – пешаците

Таа сопственикот на автомобил Tesla во блиска иднина  не ќе треба да отвораат прозорци од возилото за да комуницираат со пешаците, бидејќи нивните автомобили наскоро би можеле да „проговорат“ преку надворешни звучници.

Тоа го ажал Илон Маск, не откривајќи никакви детали  како новата опција ќе функционира, а се претпоставува дека „моќта на говорот“ нема да дојде до постарите модели на марката.

Се потенцира дека станува збор за корисна опција што треба да ја подобри безбедноста на пешаците.

Инаку автомобили нема вo буквана смисла да говорт  со луѓето, туку таа способност за говор ќе ја користат  за „комуниациј“ со пешаците.

Така Model 3  има аудио спикер под предниот дел од браникот што создава бучава која се слуша кога автомобилот се движи бавно нанапред или наназад, предупредувајќи ги пешаците и велосипедистите на своето присуство, не преу произведување на звук сличен на работа на мотор туку со вештачки говор,  но смо при мали брзини, бидејќи при големи нема да „зборува“.

Oсвен со пешаците како учесници во сообраќајот тој ќе им е обраќа и на вандалите ои секаат да обијат во автомобилт или пак да го оштетат, гребајки и цртајќи по него со говор предупредувајќи ги да не го прават тоа.

Некој дури превидуваат дека освен што ќе ги предупредуваат автомобилите ќе можат и да реагираат со електрошокови или слично на натрапниците..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW го смени шефот за развој на софтвери- Дојде како засилување, заминува како разочарување!

Jeep освои престижни награди со моделите Renegade, Wrangler и Grand Cherokee

Во идниот квартал Tesla планира да произведе рекорден број електрични возила

Новиот Bronco на нови фотки пред официјалната промоција

Cupra Tavascan и натаму останува концепт, засега без планови за производство

Едно цело село во Франција ќе вози Renault Zoe!

Брендирани маски и еколошки Fiat 500e за претседателот на Италија!

Ставата на Ferrari 250 GTO повеќе не е заштитена – реплики на повидок

Наскоро Mercedes-AMG GT Black Series