Монца под итно бара 60 милиони евра за опстанок во F1 календарот!

Анџело Стики Дамијани, првиот човек на Автомобилскиот клуб Италија, деновиве, изјавил дека на легендарната тркачка патека „Монца“ и се потребни 60 милиони евра за реновирање за да биде подготвена за одбележување на 100 годишнината, но и за да ја обезбеди сопствената иднина во  Formulа 1…

Кон крајот на минатата 2018 година се појавија информации дека раководството на патеката планира големи промени за нејзиниот јубилеј во 2022 година, каде е вклучено и елиминирање на една шикана.

Меѓутоа  Monca има договор за организирање на Големата Награда на Италија само за уште оваа сезона, a Дамијани нагласува дека ситуацијата е многи итна и дека е потребно што побргу да се најдат 60 % од предложените средства ќиј буџет е 100 милиони евра за реновирање.

Поради тоа побараната помош од Владата на Италија е важна за иднината на самата патека.

„ Ние сме задолжени за исплата на надомест на сопствениците на Formulа 1 и не можеме да ги потрошиме парите на многу итни интервенции за реновирање на патеката. Станува збор за стара патека, што наближува до својот 100 ти роденден. Вистински начин да го дочекаме тој ден е да ја унапредиме патеката во согласност со нејзината историја.

Доколку помошта дојде од Владата на Италија, би било решавачки да се стори се што е потребно. Успеавме да најдеме баланс благодарение на помошта од регијата Ломбардија, но тој истекува годинава и мораме да го обновима за наредните неколку години “, рекол Дамијани.

Потсетуваме, Монца,  последните години добива краткорочни договори со Formulа 1, бидејќи од 2016 година редовно доаѓа до застој во преговорите. Еден од проблемите се договорите потпишани со претходните сопственици на Formulа 1.

„ Имаме комплицирани и тешки преговори до Либерти Медија, која наследи премногу скапи и неодржливи договори. Но, тука, се се’ сведува само на прашањата од аспектот на организацијата. Ние веруваме дека ќе успееме да постигнеме договор и дека ќе ги одработиме сите потребни работи “, истакнал Дамјани.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ultima RS- Хипер автомобил од Англија со 1.200 расни „грла“

Volkswagen апсолутен крал на „Рингот“, електричниот ID.R просто неверојатен!

Ескалираа работите во таборот од Маранело: Леклер сензационално сака да си замине?!

Игор Стефановски – Иџе со Hyundai јуриша на круна воTCR Италија шампионат!

Замина уште една голема Formula 1 Икона- Почина Ники Лауда

Триумф за Мартин Делев на првата трка на TWINGO CUP 

Шефот на F1 тимот на Mercedes на чело на Formula 1 натпреварувањето!

Совети: Сe може да се случи во дел од секундата – „ Аиритон Сена “

Renault Megane R.S. Trophy-R напад на рекордот на Hondi Civic Type R на Рингот!