Мотоциклистите, шестиот ден на Дакар на уништена патека се изгубија по 100 км

Шестата етапа на релито Дакар 2022 година донесе победа за тимот BRX, но и големи проблеми за мотоциклистите и возачите на „квадови“…

Денешната етапа број шест на релито Дакар, требаше да биде долга 562 километри за сите натпреварувачи, но на различни насоки. Имено, според планот на организаторите, возачите со автомобили, лесни прототипови и камиони вчера ја возеле рутата што ја користеа мотоциклистите и „квадовите“ во петтата етапа и обратно. Сепак, се покажа дека тоа не е најдобрата идеја.

Трасата на која требаше да се натпреваруваат мотоциклистите „квадовите“  беше толку оштетена од вчерашниот дожд и стана непроодна и практично невозможна за ориентација. Речиси сите возачи се изгубиле веќе по 100 поминати километри. Поради тоа, трката во конкуренција на мотоциклисти и квадови беше прекината на 101 километар, од каде и ќе се признаваат резултатите.

Во конкуренција на мотоциклисти, победник на шестата етапа е Австралиецот Даниел Сандерс (Daniel Sanders), возач на фабричкиот тим GasGas, а второто место со 2′:26“ му припадна на неговиот тимски колега Сем Сандерленд (Sam Sunderland).

Третото место му припадна на Матијас Вокнер (Matthias Walkner), фабричкиот возач на тимот на Red Bull KTM. Во генералниот поредок Сандерленд и натаму е на првото место со мала предност од само 2′:39′ пред Вокнер, но и само 5′:35′ пред соиграчот на Сандерс.

Поз. Бр         Возач                               Тим                        Време/Заост.

 

1        3  (Gbr) Sam Sunderland   GasGas Factory Racing          19h 55′ 59”

2        52 (Aut) Matthias Walkner  Red Bull KTM Fac. Raci.    19h 58′ 38”

+ 00h 02′ 39”

3        4 (Aus) Daniel Sanders      GasGas Factory Racing       20h 01′ 34”

+ 00h 05′ 35”

Во конкуренција на автомобилисти, победата во возилото Hunter за тимот на Bahrein Raid Xtreme дојде од стариот и искусен ас на Дакар, Орландо Теранов (Orlando Terranova), кој последната етапна победа ја извојува во 2015 година. Матијас Екстром (Mattias Ekstrom) покажа дека Audi е брз кога нема дефекти. Швеѓанецот беше втор најбрз во неговиот Audi RS Q e-tron, само 1′:06” зад победникот.

На третото место повторно се најде одличниот Саудиец Јазид Ал Раџ (Yazeed Al Rajhi ) во Toyota Hilux за тимот на Toyota Overdrive. Сепак, најголемо внимание беше посветено на моментално најголемите претенденти за победничкиот трон – Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah) и Себастиен Леб (Sebastian Loeb).

Иако Ал Атијах заврши само на 10. место, имаше мала разлика од само 6′:16“, а по шестата етапа, односно седмиот ден од трката, негов главен конкурент повеќе не е Леб. Францускиот деветкратен светски шампион во WRC, Леб, имаше големи проблеми со навигацијата и заврши на само 30-то место, иако не толку далеку зад победникот од 21′:31” и нешто повеќе од 15 минути зад Ал-Атијах.

Сепак, голема грешка на сцената го чинеше губење на втората позиција. Сега на 48′: 54′ зад Ал-Атија е Јазид Ал Раџи во Toyota Hilux. Меѓу возачите на тимот на Audi Sport повторно имаше размена на делови за возила и повторно Петрхансел (Petrehansel) беше донатор на Саинз (Sainz). Меѓу главните вести е и повлекувањето на петчасовната казна за Жиниел де Вилие (Giniel de Villiers).

Истрагата утврдила дека возачот на мотоциклот паднал зад дината, неколку секунди пред да наиде на Де Вилие и дека единственото избегнување на возачот било можно на штета на неговиот мотоцикл, кој бил тешко оштетен. Откако изјави дека ќе плати нов мотор и влезна такса за следниот Дакар на возачот што го оштети, возачот на фабричкиот тим на Toyota Gazoo Racing беше казнет, ​​а сега се врати во натпреварувањето на подиумот на крајот од релито Дакар. Моментално е на четвртото место, со 51′:56” зад Ал-Атијах, но само три минути зад Рајх малку повеќе од една минута зад Леб.

 

Поз. Бр        Возач/совозач                             Тим                        Време/Заост.

 

1    201  (Qat)Nasser Аl- Attiyah

(And)Matthieu Baumel                 Toyota Gazoo Racing           20h 37′ 24”

2    205 (Sau) Yazeed Al Rajhi

(Gbr) Michael Orr                      Overdrive Toyota                 21h 26′ 18”

+ 00h 48′ 54”

3    211(Fra) Sebastien Loeb

(Bel) Fabian Lurquin                 Bahrain Raid Xtreme               21h 27′ 49”

+ 00h 50′ 25”

Во конкуренција на камиони, екипите на Kamaz – Master и понатаму се неприкосновени на релито Дакар 2022. Победата на шестата етапа му припадна на Андри Каргинов, второто место на Дмитриј Сотников, а третото на Едуард Николаев.

Во генералниот пласман води Сотников, втор е Николаев, а трет Шибалов, сите во камионите Kamaz -Master. Ако не се случи некое чудо, или големо изненандување победникот на дакар во класата на тешкаши ќе биде еден од оваа тројка.

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Победничкиот болид на Шумахер Ferrari F300 на аукција

Новата генерација на Ford Mustang пристигнува следниот месец!

Stellantis ја раскинува „дружбата„ со кинескиот партнер GAC

Продажбата на VW Group во драстичен пад во однос на минатата година

Трет триумф на Марко Блажевски во Twingo Cup

Honda размислува за враќање во F1

Нов тркачки викенд на Twingo Cup на Гробник со рекорден број возачи

Наспроти сите други производители Dacia со раст на продажбата во првото полугодие

Цените на горивата продолжуваат да одат „горе – долу“