Мотоциклите на BMW со адаптивен темпомат

Адаптивниот темпомат е технологија чие пристигнување во светот на две-тркала се подготвува веќе долго време, а во последните неколку години, неколку европски брендови ги испитуваа можностите за нејзино воведување ….

Сите за да ја интегрираат оваа опција кај мотоциклите работеа со Bosch.

И, конечно, дојде време темпомат (контрола на крстосување) да се најде на еден мотоцикл, а првиот производител што го воведе е BMW Motorrad, кој технологијата ја нарече „активна контрола на крстарење“(ACC), односно активен темпомат.

Самото име кажува многу за начинот на работа на системот. Радарот го проценува растојанието од возилото во движење и ја прилагодува брзината на мотоциклот за време на сообраќајот.

Тоа значи дека возачот може да ја прилагоди саканата брзина и потоа не мора постојано да ја прилагодува на ситуацијата на патот.

Една од опциите е и одржување на растојанието од друг (или друго) возило.

Системот не реагира на паркираните возила, што значи дека во соодветна ситуација, возачот сепак ќе мора да го контролира одземањето или додавањето на гас.

Се разбира, возачот има можност да избере растојание за време на кое ќе се вклучи системот, а за подобри перформанси, ACC работи заедно со веќе постојниот систем DCC (динамична контрола на крстарење), кој веќе се наоѓа во машините на BMW.

Сè уште не е јасно кога ACC ќе пристигне на баварските мотоцикли, а не се познати  ниту моделите на кои ќе биде достапен.

Можеме да претпоставиме дека тоа ќе бидат turing машините како BMW K1600GT, но и модели од горното ценовно ниво.

 

Кога BMW ќе ги воведува новите модели за 2021 година, очекуваме и машина со нов систем да биде помеѓу нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

MV Agusta Superveloce 800 цени и спецификации

Škoda Enyaq iV- 2021: прв чешки SUV, класа на Kodiaq е навистина „вау”!

Електричен  Aviar R67 – Mustang на струја од Русија

Електричниот Fisker Ocean ќе се произведува во Австрија!

Пристигнува нова Honda CBR600RR

Hyundai го лансира Ioniq како нов суб-бренд за ЕВ

Honda Motocompo, електричен скутер како измислен за урбаната џунгла на асфалтот!

Lucid Air ќe го надмине Teslа во однос на автономијата на EV

Електричен EMX мотокрос од Холандија