MV Agusta F3, Turismo Veloce и Dragster со RC третман

MV Agusta лансираше три ажурирани модели за 2022 година: Turimo Veloce, Dragster и F3. Сите три велосипеди добија третман Reparto Corse (RC) со карактеристични комбинации на бои…

Ако сте љубител на MV Agust, ќе ја препознаете значката RC како тркачка поделба на италијанскиот производител. Ова значи дека новите изданија на Turismo Veloce, Dragster и F3 се подобрени верзии на основната машина.

Turismo Veloce RC го има истиот трицилиндричен агрегат од 800cc што се наоѓа во моделите Dragster и F3, со моќност подесена на 110PS и 84Nm врвен вртежен момент.

Како спортска туристичка машина, Turismo Veloce RC нуди голема удобност при долгите патувања, а иако моторот е послаб од другите два велосипеди, сепак може да носи резервоар за гориво од 21 литар и тежина од 199 килограми.

Според MV Agusta, Turismo Veloce RC има максимална брзина од 230 km/h. За сопирање, задолжени се двојни дискови од 320 милиметри со клешти на сопирачките Brembo на предниот дел и еден диск од 220 милиметри на задното тркало.

Меѓу другите карактеристики, ќе го споменеме ABS со систем за детекција на подигнување на задните тркала.

Dragster RC има телескопски вилушки од 43 mm Marzocchi USD напред и амортизер на Sachs на задниот дел. Со сопирањето се управуваат истите диск сопирачки како кај Turismo Veloce RC (двојни 320 mm напред, единечни 220 mm назад), а има и ABS.

Како и Turismo Veloce RC и Dragster, доаѓа со рачна сопирачка…

Што се однесува до перформансите, достапни се 140 КС и вртежен момент од 87 Nm. Dragster RC е најлесниот од трите, со максимална брзина од 245 km/h, побрз од F3.

Конечно, тука е F3 RC, кој по заминувањето на F4 стана водечки спортски велосипед на италијанскиот производител.

Бандажите сега се полесни за 10%, што резултира со намалување на моментот на инерција за 7%. F3 е најмоќниот од претставеното RC трио и располага со 147 КС и 88 Nm максимален вртежен момент. Има и нов систем за контрола на тракцијата, со осум различни нивоа и четири поставки за контрола на вртежниот момент.

Од MV Agusta велат дека F3 RC може да достигне максимална брзина од 240 km/h.

Ги има истите сопирачки како и претходните два модели, телескопски вилушки од 43 mm Marzocchi USD, ABS, заден амортизер Sach и алуминиумска задна вилушка.

Сите три RC модели се достапни во ограничен број и веруваме дека сите 200 единици на F3, како и 300 примероци на Dragster и Turismo Veloce, брзо ќе најдат нови сопственици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati Scrambler

Custom Ducati вреден половина милион долари!

MyMover – уникатен скутер на Piaggio достапен само на пазарот во земјата на Изгрејсонцето

Aprilia  Tuareg 660 доби издувен систем од  Akrapovič

Крај за Suzuki GSX-R1000

Kawasaki вгодина ја проширува линијата KLR650

Проектот -електричен мотоцикл Triumph TE-1 конечно заврши

Alrendo електричен мотоцикл од Кина со фантастична автономија

TVS Motor Company ќе лансира сосема нов крузер мотоцикл.