На Хунгароринг викендов почнува сезоната на Twingo Cup

Познатата патека Хунгароринг во близина на Будимпешта викендов ќе биде место каде почнува новата сезона на Twingo Cup, тркачка серија во која настапуваат и деветмина македонски возачи….

Ова е трета сезона на Twingo Cup што се одржува во организација на Аутомотив Груп и АКК Рено Спорт Скопје. Патеката во Унгарија е дел од 12-те трки што сезонава е планирано е да се возат на шест патеки во Европа. Покрај за Twingo Cup во кое има засега 33 пријавени возачи, истите трки ќе се бодуваат и за FIA CEZ првенството, и за националните првенства на Словенија и на Македонија, а трофеи ќе им бидат доделени и на најдобрите во категоријата „Junior“ за возачи до 23 години, како и категоријата „Gentlemen“ за возачи над 40 години.

Веќе денеска, петок, се слободните тренинзи за сите 33 натпреварувачи колку што се пријавени сезонава во Twingo Cup. Утре, сабота е планирано да се возат квалификациите во траење од 25 минути по што ќе бидат одредени и стартните позиции за неделните трки. Во недела е планирано да се возат две трки, првата во 9,20 часот, а втората во 15,20 часот. Ќе се возат 25 минути.

“ Хунгароринг е многу техничка патека. Во секој момент се спремаш за следниот свиок што доаѓа. Додека си во возило постојано доаѓаат свиоците и треба да бидеш подготвен. Треба да се внимава генерално да се избегне сериозен удар или инцидент. Да се биде трпелив, да се задржи сигурна позиција, да се игра тимски додека да дојде вистинскиот момент за напад и победа„, вели Давид Малинковски актуелниот првак во Twingo Cup.

Лани на Хунгароринг на двете трки во генерален пласман победија словенечки возачи, Ник Стефанчич и Матеј Ивануша. Од македонските возачи најдобри беа Мартин Костовски (прва трка) и Давид Малинковски (втора трка). Малинковски на втората трка за малку не успеа да стигне до пиедесталот заземајќи го четвртото место во генерален пласман во конкуренција на 22 возачи.

Покрај во Унгарија сезонава ќе се возат трки и на патеките Ред Бул Ринг во Австрија, на Гробник во Хрватска, кај Брно во Чешка, на Серез, Грција и на Монца Италија

Од пријавени се 33 возачи од шест држави во Twingo Cup, најбројни се оние од Словенија, а од Македонија ќе има девет возачи. Ќе има и возачи од Србија, Италија, Чешка и Австрија. Во првенството на Македонија ќе се борат девет возачи. Петмина се членови на АКК Рено Спорт Скопје, двајца се од Свифт рејсинг, и по еден член имаат АКК Проспорт и АКК Сити Скопје. Ќе има и двајца дебитанти кои ќе возат на познатите патеки во Европа заедно со другите натпреварувачи. Тоа се Борис Стојменов и Мурис Хамзиќ, кои ќе бидат во возила на AKK Рено Спорт Скопје.

Актуелен првак во Automotive Twingo Cup за 2021 година е Давид Малинковски кој лани освои 122 бода и победи на четири од вкупно осум трки, а шестпати беше на пиедесталот. Лани имаше петмина различни победници на трките од  Twingo Cup.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck

Corvette Z06 70th Anniversary Edition како Pace Car на овогодинешниот Индијанaполис 500

Нов потпретседател на одделот за дизајн во Dacia

Hyundai би можел да ја прекине соработката со Rimac

Се укинува производството на Ford Fiesta во изведба со три врати

Dacia одбележа убав јубилеј 10 милиони произведени возила

Цените на автомобилите во Русија со енормен скок по воената интервенција

Победи на Владимир Тренески и Давид Малинковски на првите две трки од Twingo Cup

Потврдено – ќе има салон за автомобили во Женева идната 2023 година