На пазарот денес има повеќе луксузни отколку евтини автомобили

Наскоро под автомобилска егзотика, веројатно, ќе мислиме на евтини автомобили !!!!

Времето на на евтини автомобили дефинитивно е зад нас. Поминаа времињата кога имавме широк спектар на опции во опсег до 10 000 евра или 20 000 германски марки пред тоа.

Тие се ретки, затоа, со исклучок на Daciа Sandero, можете да изберете само градски мини на пазарот.

Истата состојба е и во другите делови на развиениот свет.

На пример, во САД, просечната цена на новиот автомобил достигна 36.000 американски долари, а само 18 остануваат на списокот на автомобили за помалку од 20.000 американски долари.

Меѓу нив има и некои автомобили што ги знаеме, како што се Mitsubishi Mirage, Toyota Yaris, Honda Jazz, Kia Rio (и Soul), …

Најевтиниот автомобил на американскиот пазар сега е Chevrolet Spark и чини 13 400 американски долари.

Од друга страна, списокот на автомобили со цена од минимум 1 милион долари е далеку подолг.

Американскиот CarBuzz „изброја“ 32 од нив, а меѓу тие се вклучени и електричните близнаци, Rimca C_Two и Pininfarina Battista, како и специјалните изданија од Ferrari, Lamborghini и  McLaren.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volvo планира да издаде зелени обврзници

Првиот човек на Cupra е нов шеф во Seat

В. Британија ќе им каже збогум на возилата со внатрешно согорување

Со изедначување на акцизата на екстра лесното гориво доби и животната средина и граѓаните

Салонот за автомобили во Детроит повторно одложен – за есента 2021

Нови камиони на сребрената ѕвезда  Actros F и Edition2

Уште една потврда дека времето на Автомобилски магазини е минато!

Нов скандал во светот на мобилноста-Nikola обвинет за измама!

ЕУ дополнително ги заостри нормите за CO2 емисиите