Најавен електричен Nissan GT-R

Додека ја подготвува новата хибридна генерација на спортскиот модел GT-R, Nissan работи и на електричниот проект GT-R R32 EV во насока на електричната иднина на марката…

Засега, Nissan објави пократко тизер видео кое го прикажува задниот дел на R32 GT-R и ознаката „R32 EV“.

Јапонците наведуваат и дека во блиска иднина ќе има уште вакви тизери.

Идејата потекнува од инженер на Nissan кој се приклучил на Nissan поради неговото воодушевување од овој конкретен модел.

Според описот, тој рече: „Сакам да направам повозбудлив автомобил со додавање на најновата технологија за електрификација во која сум во мојот омилен автомобил“.

Некои медиуми пишуваат за поставувањето со два мотори што може да се најде во Ariya и звучи како соодветен избор за GT-R.

Оригиналниот R32 имаше моќ од 206 kW/280 КС, додека најмоќната верзија на Nissan Ariya има 290 kW/394 КС.

Сепак, Nissan би можел да ги засили електричните мотори за да понуди уште поголема моќност за својот најнов електричен автомобил.

Nissan произведе 43.937 примероци на супер спортскиот  GT-R R32 помеѓу 1989 и 1994 година.

Nissan GT-R R32 EV ќе остане уникатен електричен мод, покажувајќи што е можно кога ќе ги комбинирате легендарните автомобили со модерната технологија.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вработени во Tesla скришум симнувале видео снимки од возилата и ги споделувале!

Opel Insignia со 66 литри дизел поминала 2095 км….

BMW Baby Racer

10 електрични половни автомобили на кои најбрзо им паѓа вредноста

Продажбата на автомобили со батерии во Германија повторно силна, но не и на хибриди

Нешто за рубриката „невозможна мисија“

Oд најгрдиот автомобил на светот направиле тркачки болид од 1300 КС

Електричната Mercedes Benz G Class е незапирлива

„Анонимец“ во Шпанија ги надмина Alfa Romeо, Hondа и Suzik…