Најавен хипер автомобил – Czinger 21C на Palexpo 2020

Компанијата Czinger Vehicles, од Kалифорнија, САД, најавува дека на почетоот на наредниот месец, на предстојниот авто салон во Женева Palxpo 2020 ќе го изложи својот хипер автомобил наречен едноставно 21C….

Од Компанијата велат дека 21C има иконски дизајн со линиска конфигурација за седење, ккао и револуционерна технологија.

Сето тоа треба да обезбеди , како што самите рекоа, „доминантни перформанси“.

Покрај тоа од Czinger посочуваат и дека 21C е опремен со моќен хибриден погоснки систем .

Хибридот од Калифорнија забрзува во стилот на најбрзите автомобили на свтот, вклучувајчи ги и елетричните Rimac C_Two и најавената втора генерација на Tesla Roadster.

Малку познатата фирма Czinger Vehicles ќе дебитира со својот новитет на Салонот за автомобили во Женева каде ќе се обиде да го привлече вниманието на потенцијалните купувачи, но и на инвеститорите за нивнит проет.

Хипер спортскиот автомобил рековме има хибриден погонски систем моќен 1250 KS.

Во официјалната најава  од фирмата откриваат само дека погонот е нивна креација, као и дека овој болид од 0 до 100 km/h ќе забрзува за 1,9 секунди.

Исто така наведуваат дека хипер автомобилот се одликува со врвна шасиј, панели од јаглеродни влана и „ напредни компоненти изработени по најсовремени технологии.

За хибридниот Czinger 21C, се уште нема лиферувано слики од внатрешноста, а познато е дека урнек му бил легендарниот McLaren F1.

Секако треба да се сметаме на висока цена од околу два милиони америански долари, а можеби и повеќе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дизајнер од Русија вкрстил Lada Niva и Mercedes G Class

Црн хумор заштитна маска од корона вирусот и за автомобили

На аукција Mercedes-Benz Pullman за 2,5 милиони долари

Видео: Lancia Delti HF Integrale- Беснее по улиците на Њујорк

Autobianchi Stellina: Најубавиот потомок на “Фиќо” а малку познат во светот

PSA групацијата донира над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

Polestar Percept нови детали и фотки – можна најава за електричниот SUV Polestar 3

Jaguar Land Rover против корона вирусот

Видео Црвено Ferrari што ви го одзема здивот и негова заштита од гребници