Најавен Infiniti QX55

Од луксузниот јапонски автомобилски бренд –Infiniti, деновиве, со нов „тизер“ слика го најавија својот иден crossover coupe што треба да ја понесе ознаката QX55…

Претходно беше најавено дека моделот QX55 во продажба би требало да се појави во летото наредната 2020 година, како дел од понудата на јапонската луксузна марка.

Инаку оваа новина би се позиционирала помеѓу моделите QX50 и QX60.

Засега нема многу детали, но познато е дека QX55 ќе се базира врз Infiniti QX50, како и дека под хаубата ќе биде инсталиран турбо бензински агрегат со четири цилиндри, со работен волумен од 2,0 – литри.

Стандардно ќе доаѓа во комбинација со CVT менувачот на брзини што силата ќе ја пренесува на тркалата од предната оска, а како опција ќе биде понудена и верзија со погон на сите четири тркала.

Повеќе детали за новиот ривал на BMW X4 и на  Mercedes GLC Coupe допрва ќе следат.

На крај само потсетување дека Infiniti е луксузен бренд на производителот на автомобили Nissan дело од француско – јапонската алијанса Renault – Nissan – Mitsubishi.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зимата доаѓа! -Аутомакедонија во овозможува да бидете подготвени

Toyo Tires со „Зимска понуда“ во салоните на Еуроимпекс!

Во Србија наскоро ќе може да се вози и со 150 km/h

Во Лајпциг шочна производството на BMW Series 2 Gran Coupe

Акција на Volvo Cars Macedonia

Господарот на прстените со над девет електрифицирани модели во Кина

Аутомакедонија, нов увозник и дилер на Корејскиот бренд SSANG YONG за Македонија

Премиерата на Škoda Оctavia во живо – денес во 19 часот!

Во  Германија продолжува субвенционирањето на EV