Најавен Mercedes Maybach S Class

По промоцијата на новата генерација на Mercedes S-Class (почетокот на септември годинава), време е за премиера на нејзината луксузна верзија Mercedes-Maybach и тоа веќе утре….

Новата Mercedes-Maybach S-Class ќе ја доживее својата премиера утре, на 19 ноември, а како најава се користи една тизер слика која покажува само дел од овој автомобил.

На кратко, Mercedes-Maybach S-Class е продолжена и најексклузивна варијанта на S-Class (со растојание помеѓу оските подолго за 18 cm), со луксузен ентериер и уште повеќе простор за патниците на задните седишта, што исто така обезбедува седишта со функција за масажа и посебно греење за вратот и рамената).

Автомобилот ќе добие и редизајнирана решетка, потоа  ќе бидат дотерани и браниците, а ќе блесне и двојното лого М на С столбовите, додека надворешноста ќе биде двобојна, а ќе има и нови тркала.

Покрај тоа, овој модел ќе биде достапен со мотор V12, кој според некои информации е  со работен волумен од 6,0-литри, biturbo со моќност од 463 kW / 630 КС и 1000 Nm максимален вртежен момент.

Повеќе детали, за супер луксузната изведба на знаменосецот на марката  сепак, допрва следуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто е брз болидот на Bugatti

Audi RS7 – Најбрзиот блиндиран автомобил на светот

Ѕвездите на FC Barcelona нурнаа во светот на Cupra!

Ford Bronco добива pick-up варијанта

Ital Design најавува нов DeLorean

Abarth 595 Hercules болид во микро-пакување навиен на 217 KС

Дали електричниот Rolls Royce ќе се вика Silent Shadow!?

Најавен модерен Porsche 914

Lada Niva на Nirburgring