Најавен новиот Nissan Qashqai

Nissan значително го поднови сегашниот Qashqai во 2017 година, додека новата, трета генерација на овој многу успешен crossover ќе ја види светлината на денот подоцна оваа година….

На крајот на краиштата, ова го потврдиja претходно и порано од самата компанија.

  

Наследник се очекува во септември, а неговиот изглед треба да биде инспириран од концептот IMQ.

Додека чекаме, на промоција имаме фабричка тизер слика пред нас.

Засега е познато дека новиот Qashqai ќе добие нова верзија на платформата CMF (CMF-C / D), како и два хибридни погонски системи.

Целосно електричните верзии, најверојатно, нема да има, а Nissan ја разгледува можноста да го понуди новиот Qashqai без дизел мотор.

Што се однесува до хибридни погони, новиот Qashqai најверојатно ќе биде достапен во варијанта со ePower системот на Nissan (покрај електричниот мотор, има и бензински мотор кој работи како генератор за полнење на батерии), како и plug-in хибриден систем од Mitsubishi.

Исто така, не се очекува Qashqai значително да се зголеми во однос на сегашниот модел, а исто така ќе добие и посовремен ентериер, нов информативно забавен систем, повеќе технологија и подобрен полуавтономен систем за возење ProPilot.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Peugeot 108 доби освежување и нови бои

Volkswagen Golf 8 Alltrack -2021: crossover изведен од караванот – Variant

Нови дополнителни информации за Toyota Corolla Cross

Lamborghini го претстави Sian Roadster вреден над три милиони евра и веднаш го распродал

Hyundai го покажа ликот на Elantra N Line

Cupra го претстави својот жежок hatchback на струја, el-Born

Спортскиот Hyundai i10 N Line доаѓа од Измир!

Во Peugeot подготвуваат мини crossover- 1008?

Почнува откривањето на новата S Class (W223)