Најавен Polestar 5

Во септември од Polestar потврдија дека овој бренд ќе претстави три нови електрични автомобили во следните три години…

За потсетување, прв ќе биде претставен SUV моделот Polestar 3, кој ќе биде одговор на шведската марка на Model X и Audi E-Tron на Tesla, односно Audi, веќе од следната година.

Во 2023 година ќе го видиме новиот Polestar 4.

Како што се наведува, овој нов EV ќе биде „спортски Coupe-SUV“, ривал на Porsche Macana EV.

Конечно, Polestar 5 ќе биде претставен во 2024 година, како конкурент на Model S на Tesla и на Porsche Taycan.

Шефот на Polestar уште порано истакна дека „ќе гледаме по еден нов автомобил Polestar годишно во следните три години и дека овие автомобили се веќе дизајнирани и подготвени да се појават на автомобилската сцена“.

Идниот Polestar 5 е всушност сериска верзија на минатогодишниот концепт Polestar Precept, кој е прикажан како електричен grand tourer со четири врати и со растојание помеѓу оските од 3100 mm.

Серискиот модел не се разликува многу од концептот, а најважните промени се тоа што Polestar 5 наместо „само убиствените“ на концептот врати, без B централен столб, ќе пристигне и B столбови како и со класични врати, што традиционално се отвораат .

Исто така, Polestar 5 ќе биде опремен со стаклен покрив, класични ретровизори (наместо камери кави што беа покажани на концепт возилото), како и со две индивидуални задни седишта (останува да видиме дали ќе има верзии за тројцата патници на задната клупа).

Се издвојува и новиот информативно забавен систем со централен екран со големина од 15 инчи во дијагонала и дигитална табла со инструменти со димензии од  12,5 инчи – дијагонално.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Subaru STI E-RA Concept, Solterra STI Concept, WRX STI Concept и Levorg STI Performance Concept

Нова Honda HR-V за САД

Новиот Peugeot 4008 доаѓа 2023 и во електрифицирано издание

Јeep Renegade 2022

Dacia Bigster пристигнува годинава

Haval KuGou

Нов Citroën C5 Aurcross SUV: Апсолутен комфор во понаметлив и попрестижен дизајн

Промоцијата на Volkswagen ID.Buzz најавена за 9 март

Hybrid BMW Series 7 со 560 КС