Најавен Zenvo со 1800 КС

Јенс Свердруп од данскиот производител на суперспортски автомобили Zenvo, во изјава за британскиот Top Gear потврдува дека се работи на нов хипер автомобил Zenvo со V12 мотор.

Според сегашните најави, премиерата ќе се случи следната година, а Свердруп веќе откри некои детали за новиот хипер автомобил. Поточно, тој вели дека автомобилот (се уште неименуван) ќе има целосно нова модуларна шасија од јаглеродни влакна, заедно со нов менувач, модуларен V12 мотор и електричен погон. Сите овие елементи ќе бидат дизајнирани и изработени во куќата.

За разлика од моделот Zenvo TSR-S (на сликата), новиот хипер автомобил ќе има и два електрични турбо полначи поврзани со моторот V12, со вкупно 1200 КС. Сепак, намерата е да понуди до 1800 КС, а тоа треба да се постигне со користење на електромотор.

Свердруп рече и дека се планирани две верзии. Едниот е хибридниот GT, со електричен мотор поставен на предната оска за погон на четири тркала. Се вели дека втората верзија е фокусирана на патеката (но сепак е легална на патиштата) и може да има неколку аеро елементи за подобра надолна сила. Тежината треба да биде 1250 килограми, според Top Gear.

Цената засега не е позната, но сигурно нема да биде мала ако се земе предвид дека Zenvo TS1 GT чинеше 1,2 милиони долари.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!