Најбезбедни автомобили на пазарот

Теslа и Кинезите ги „избркаа“ традиционалните европски шампиони!

Безбедноста на автомобилите во голема мера беше област каде што владееја Mercedes-Benz и Volvo. Германскиот авто клуб (ADAC) ја анализираше статистиката од тестовите за судир на Euro NCAP и тестовите на системот за активна безбедност и заклучи дека ситуацијата драматично се менува.

– Во 2022 година Mercedes и Volvo нема да го делат победничкиот подиум за најбезбедни автомобили, туку два модели на Теslа и Lexus – беше објавено. Стратегијата на Tesla за собирање на големи количини на вистински податоци за несреќи се чини дека функционира.

Не е само транзицијата кон електромобилностa и налетот на нови брендови што во моментов врши притисок врз етаблираните премиум производители, туку и високата способност на конкуренцијата да се прилагоди кога станува збор за безбедноста.

Ова особено се однесува на новајлијата од Кина, кои веројатно научија од претходните грешки, направија голем исчекор, а сега некои заслужено се најдоа меѓу првите десет, истакнува специјализираните портали.

Mercedes се уште е застапен на листата на најдобри, додека на пример баварскиот BMW не успеа да влезе во првите десет со купето од Series 2. Затоа постои Chinese Way Coffee 01, и кинеско-Mercedes копродукција – малиот електричен адут на четири тркала Samrt #3. На осмото место е уште еден кинески автомобил, Nio ET7.

Ова се десетте најдобри модели за тест на судир според стандардот Euro NCAP, кои беа тестирани оваа 2022 година:

Модел н автомобил         Облик на каросерија                  Оцена

.       1. Tesla Model S                           hatchback                         92,4 %

 

  1. Tesla Model Y                             SUV                                  92,2 %

 

  1. Lexus RX                                     SUV                                  89,4 %

 

  1. Mercedes EQE                            notchback                       89,0 %

 

  1. Wey Coffee 01                           SUV                                   88,4 %

 

  1. Wey Coffee 02                          SUV                                   88,2 %

 

  1. Smart #1                                    SUV                                   88,0 %

 

  1. Mercedes-Benz C-Class          Notchback, wagon         87,4 %

 

  1. Hyundai Ioniq 6                       hatchback                        87,4 %

 

  1. Nio ET7                                      notchback                      87,4 %

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai Mufasa

Регистерска табличка со ознака „R“ продадена за три милиони евра

Најдобри возачи на светот се Јапонци, а најлоши од Тајланд

Популарноста на кинеските возила расте ширум светот

Maserati би можел да направи неколку уникатни модели

Супер-спортист на Lamborghini, со делови“ од пристапни секојдневни модели!

Како би изгледало кога Bugatti, Porsche и Rolls-Royce би произведувале камиони?

VW ја разгледува можноста за електричен pick – up наменет за пазарот во САД

Ineos планира повеќе нови модели вклучувајќи и два електрични