Најпопуларни автомобили август во Германија

Се разбира, Golf сеуште е без конкуренција на домашниот пазар.

Во текот на август, во Германија се продадени 193.370 автомобили, со 23% зголемување на испораките во споредба со истиот месец минатата година. Кога станува збор за продажба на одделни брендови, Volkswagen е на врвот на листата, без изненадувања.

Производителот од Волфсбург регистрираше дури 36.223 регистрации, додека зад него е BМW со испорачани 16.117 единици. Во Германија, минатиот месец, 14.375 потрошувачи се одлучија за возилата  со значка на Audi.

На четврто место е Mercedes, кој стаса до 13.945 клиенти.

Петте најпопуларни ги комплетираше уште една домашна марка – Opel со 10.245 продадени производи на четири тркала.

Најпродаваните автомобилски марки во Германија во август:

Пласман Бренд Aвгуст 2021. Jануари-Aвгуст 2021. Позициониран 2021.
1. VOLKSWAGEN 36.223 362.517 1.
2. BMW 16.137 154.962 2.
3. Audi 14.375 138.305 4.
4. Mercedes 13.945 152.047 3.
5. Opel 10.245 108.595 5.
6. Hyundai 10.079 69.414 9.
7. Škoda 9.618 107.193 6.
8. Ford 9.091 89.546 7.
9. SEAT 8.872 83.212 8.
10. Renault 7.642 67.589 10.
11. Toyota 7.114 48.390 12.
12. FIAT 6.872 58.972 11.
13. KIA 6.046 43.169 13.
14. Tesla 3.810 18.067 22.
15. Mazda 3.776 26.450 18.
16. Mitsubishi 3.389 22.757 20.
17. Dacia 3.195 24.894 19.
18. Citroën 2.925 32.676 15.
19. Peugeot 2.921 37.084 14.
20. Suzuki 2.562 15.688 24.
21. MINI 2.375 29.383 16.
22. Volvo 2.292 28.272 17.
23. Nissan 1.590 19.149 21.
24. Porsche 1.281 17.923 23.
25. Jeep 817 8.665 26.

 

Што се однесува до топ листата на модели, Golf повторно беше најчестиот избор на германските потрошувачи.

За популарниот hatchback на Volkswagen се одлучија 7.554 луѓе.

На второ место беше VW T-Roc (4.169), додека Series 3 на Баварците (BMW) заврши на висока трета позиција со испорачани 3.791 единици.

Четвртопласиран беше уште еден модел на Volkswagen, овој пат малиот Volkswagen up со испорачани 3.767 автомобили.

На високата петта позиција беше еден член од EV сегментот, VW ID.3 со 3.750 регистрации.

Топ 25 најпопуларни модели во Германија:

Пласман Mодел Aвгуст 2021 Јануари-Август 2021 Пласаман 2021.
1. VOLKSWAGEN GOLF 7.554 71.928 1.
2. Volkswagen T-Roc 4.169 40.029 3.
3. BMW 3 Series 3.791 31.745 7.
4. Volkswagen up! 3.767 30.774 8.
5. Volkswagen ID.3 3.750 18.845 24.
6. FIAT 500 3.293 22.183 16.
7. FIAT Ducato 3.032 32.808 5.
8. Tesla Model 3 2.946 17.154 27.
9. Volkswagen Tiguan 2.925 44.679 2.
10. Mercedes GLC 2.913 20.741 18.
11. SEAT Leon 2.906 21.559 17.
12. Hyundai Kona 2.743 20.619 20.
13. Volkswagen Polo 2.539 24.271 11.
14. Audi Q3 2.417 17.370 25.
15. Volkswagen T-Cross 2.384 22.730 13.
16. MINI MINI 2.375 29.383 10.
17. Mitsubishi Space Star 2.270 13.034 35.
18. Škoda Octavia 2.255 29.986 9.
19. Volkswagen Passat 2.238 36.462 4.
20. KIA Ceed 2.210 16.601 30.
21. Ford Kuga 2.122 20.533 21.
22. Toyota Yaris 2.105 13.517 34.
23. CUPRA Formentor 2.063 11.983 39.
24. BMW X3 2.061 16.050 31.
25. Opel Corsa 2.030 32.184 6.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Берлин петиција за законот за забрана на автомобили во поголем дел од градот

Монтирањето на WV ID,3 трае 30 часа а на Tesla Model 3 само 10 часа

VW Group ќе гради фабрика а батерии во Источна Европа

Тesla Cybertruck само за пазарот во САД

Renault 5 Prototype 5 ја освои наградата за концептен автомобил на годината

Почна производството на електричниот Volvo C40 Recharge

Нема чипови – нема производство во фабриките на Škoda во Чешка

Opel останува без погоните во Риселсхајм и Ајзенах

Најпродавани автомобили на Апенинскиот полуостров