Најпродавани автомобили на Апенинскиот полуостров

Се разбира, апсолутниот лидер на Апенинскиот остров останува ист, а тоа е секако, Fiat Panda

Дали ќе биде исто кога ќе пристигне новата, електрична генерација на овој модел? Тешко, затоа што тој модел ќе биде далеку поскап од сегашното издание, кое го избраа дури 85.673 клиенти во Италија од јануари до септември тековната година.

 

 

Улогата на првиот придружник му припадна на уште еден модел на Fiat – малиот 500, кој собра 35.948 регистрации и на тој начин „тесно“ избега од третопласираната Lancia Ypsilon (35.301). Четвртa е Тoyota Yaris со 29.673 продадени возила.

На петтото место е Jeep Renegade, модел произведен во Италија, и не е чудно што постигна голем успех со 29.117 продадени возила. Зад него, на шестото место е Fiat 500X со испорачани 28.170 единици, додека седмиот по ранг Ford Puma за кој се населија 25.940 клиенти.

Осмиот е Citroen C3, кој се рангира многу убаво на италијанската чизма. Францускиот отвор собра 24.736 регистрации, оставајќи ги зад себе Dacia Sandero (23.134) и VW T-Roc (22.857).

Epип Компас беше блиску до Топ 10 со продадени 22.658 примероци, додека Renault Capture (21.739), Opel Corsa (21.352) и Renault Clio(20.957) и Peugeot 2008 (20.658) постигнаа многу добар успех.

За нас, податоците за продажбата на Fiat 500L се особено интересни. Стареењето на MPV од сегментот B сe уште успева да најде купувачи во Италија и заврши на 22 место на листата. Во текот на деветте месеци од 2021 година, постигна 13.987 испораки, што е малку подобар резултат од Fiat Tipo (13.899). Во исто време, Fiat 500L е единствениот член во сегментот MPV што успеа да се пласира меѓу 50 -те најпродавани на aвтомобилскиотпазар на Апенините.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автомобил на годината за 2022: новиот PEUGEOT 308 – финалист

Италија не ска да ги забрани моторите со внатрешно согорување од 2035

Отповик во Maserati –Можно протекување на гориво и пожар!

Познати финалистите во Изворот „Автомобил на годината во Европа“ за 2022

Во наредните 7 дена пониска цена на бензините, дизелот без промени

Дигиталната презентација на подновената ŠKODA KAROQ закажана за утре

Русија со акцизи за еко- горива налик на тие за за нафтени деривати

Владата на Јапонија со финансиска поддршка за производителите на чипови

Офанзива на Alfa Romeo во наредниот период