Наскоро Aston Martin Vantage Roadster

Aston Martin новиот Vantage Coupe го претстави во ноември 2017 година (од мај 2018 се произведува во фабриката Gaydon, Велика Британија), а неговата Roadster верзија ќе биде достапна на купувачите од пролетта наредната 2020 гофдина…

Според најавите од Aston Martin автомобилот Vantage Roadster е „веќе подготвен“ при што цената би требало да стартува од 130.500 британски фунти.

Како најава, Aston Martin, денес, објави сет на слики на еден пред продукциски примерок.

Како и V8 Vantage Coupe, и Roadster ќе биде задвижуван од twin-turbo бензински агрегат на  Mercedes-AMG, со работен волумен од  4,0 –литри  со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква V, со моќност од 510KS и 685 Nm (во комбинација со автоматски менувач на брзини, со осум степени на пренос на силата).

Се очекува дека оваа верзија со мек покрив на склопување ќе има за нијанса послаби перформанси од Coupe варијантата што од 0 до 100 km/h забрзува за 3,6 секунди и постигнува топ брзина од 314 km/h.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Nissan Qashqai  на патот на електрификација

Освежен Abarth 595 со плус Scorpion режим

Fiat го освежи целото  семејство 500 за европскиот пазар

Најавена  Škoda Kushaq специјално за пазарот во Индија

Пристигнуа новиот Jeep Grand Cherokee L

Највозбудливите автомобили кои пристигнуваат во 2021

Nissan Juke Enigma специјална едиција на популарниот crossover

Kia го претстави новиот идентитет

Singer по прв пат во тркачко ремек дело го претстаи култниот 911