Наскоро и хибриден Fiat 500

Наскоро би требала да има свое деби и хибридната верзија на автомобилската икона –моделот  Fiat 500, a деновиве, на специјализираните портали, „протекоа“ и првите детали…

Новината – хибридниот Fiat 500 во основа ќе има бензински атмосферски агрегат со три цилиндри, со работен волумен од 1,0-литри, познатиот 1,0 FireFly, со моќност од 70 KS и максимален момент на вртење од 90 Nm.

 

Агрегатот ќе биде во комбинација со стартер/генератор, или, пак со мал електромотор, се уште не се знае.

За трансфер на силата би требало да биде задолжен шест степен мануелен менувач на брзини.

Според неофицијалните податоци кои „протекоа“ на интернет, просечната потрошувачка на бензинско гориво кај хибридниот Fiat 500 би требало да се движи околу 3,9 l/100 km, додека, пак при експлоатација во градски режим на возење таа би изнесувала околу 4,6l/100 km.

Во однос, пак на почетната цена на хибридниот Fiat 500 е објавено дека на пазарот во Франција тој ќе се продава за  14.990 европски банкноти.

Скапо, но вреди бидејќи станува за икона во светот на малите автомобили.

Инаку вгодина ќе доаѓа и новата генерација на целосно електричната верзија Fiat 500e.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Светската тнисерска ѕвезда- Новак Ѓоковиќ во реклама за Peugeot e-208

Автомобилската колеција на Пол Вокер продадена за 2,33 милиони доалри

BMW i4 concept пристигнува за малку повеќе од еден месец во Женева!

За првиот нов Chevrolet Corvette Stingray платени 3 милиони долари!

Audi и FC Bayern München продолжуваат заедно- фудбалерите добиваат e-tron!

Специјална Royale серија модели на Maserati за супер избирливи клинти!

Ford Mustang GT од филмот Bullitt продаден за 3,74 милиони долари

Hongqi H9 –Премиум ривал на германското свето тројство доаѓа од Кина

Subaru со безобразна кратенка (акроним) F.U.C.K.S* за возило