Наскоро и официјално Polestar 2 а во производство вгодина!

Шведскиот електричен новитет се претставува на кинеска територија на салонот за автомобили во Шангај…

Кинеското деби на Polestar 2 во Шангај, перформанс брендот во сопственост на Volvo, поточно на Geely, под чија капа е Volvo, потврди дека производството на новиот електричен  модел ќе се одвива во Лукјуао, во провинцијата Зеијанг, веќе од почетокот на наредната 2020 годиан.

Производните погони во Лукјуао ќе го произведуваат  Polestar 2, заедно со други модели од светска класа од понудите на Volvо и на i Lynk & Co.

Што ја споделуваат темелната CMA платформа, истата на која се вози токму Polestar 2. Со модулатна шасија со потполно електричен погонски систем …

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda концепт ја најавува електричната иднина во Кина на Шангај 2019

Најавен електричен хипер автомобил Lotus Type 130

Renault со нов дизајнерски центар во Шангај

Детектори што препознаваат дали користите мобилен додека возите!

VW размислува да земе поголем пакет акции од заедничката компанија со ЈАС

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!

Nissan X-Trail со нови и поефикасни мотори

Во Шангај Audi ќе се престави со  Audi AI: ME, Audi e-tron и Audi Q2L e-tron

Škoda произведе 22 милионито возило