Наследникот на Lamborghini Aventador  со хибриден погон

Во Lamborghini подготвуваат наследник, замена, за својот Aventador што би требало да пристигне во моделска 2022 година, a се планира да користи хибридна верзија на легендарниот V12 мотор на компанијата од Санта Агата Болоњезе…

Тоа ќе биде, значи, еден од неколкуте Lamborghini модели што ќе бидат еколошки прифатливи и ќе користат електрификација на својот погон, покрај веќе спомнатиот plug-in хибриден SUV– моделот Urus.

Ќе биде најавен со лимитиран хипер автомобил чија вредност ќе изнесува повеќе од два милиони евра.

Хипер автомобилот, во ограничено производство, е развиен под кодното име LB48H и веќе е покажан на потенцијалните купувачи во јуни минатата 2018 година а најголемите новини се однесуваат на погонот.

Имено, тој автомобил претставува  увид во тоа што ќе донесат наредните модели што ќе го задвижуваат атмосферскиот мотор на Lamborghini, со 12 цилиндри, поставени во форма на латинската буква V, во комбинација со електричен агрегат се со цел да се подобрат перформансите и економичноста.

Но, хибридниот систем од друга страна значи и поголема тежина на автомобилот , а дури и најлесното решение ќе претставува дополнителен товар од 150-200 kg на вкупната маса.

Но, атмосферскиот агрегат, со работен волумен од 6,5-литри и  V12 конструкција, заедно со електромоторот, најверојатно, во наследникот на Aventador ќе понудат моќ од околу 1000KS...

Во моментов се уште не се знае како ќе се вика наследникот на Lamborghini  Aventador.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Rivan со кујни на извлекување како дополнителна опрема!

Citroën Born Paris XV, 100 автомобилски икони за прослава на 100 роденден на брендот

Новиот Mercedes-AMG One вреди четири милиони долари!

Ново продолжение на посетата на фабриката Rimac Automobili!

Од Ливерпул на финалето на лига на шампиони во Мадрид со Škoda Favorit

Најавено годишно производство од 10.000 примероци на Tesla Roadster

Електричниот Lotus Type 130 себитира на 16 јули годинава

Škoda Mountiaq – креација на фантазијата на младите дизајнери од Чешка

Почна одбројување до премиера Bentley Flying Spur, лимузина со спортски DNK!