Nissan Altima AWD нема гајле од зима со длабок снег и мраз!

Застапништвото на компанијата Nissan во Канада иницира интересен проект, со цел да го привлече интересот на јавноста кон новата верзија на моделот Altima со погон на сите четири тркала…

Имeно, во соработка со компанијата Motorsports In Action (MIA), е претставена специјалната варијанта на Altimа AWD за која високите снежните навеви не претставуваат никаква пречка.

Причината е видлива веќе на прв поглед бидејќи оваа изведба на Altima, наместо тркала, има гасеници како ратрак.

За гасениците со должина од 1220 mm и ширина од 380 mm да можат да се сместат под автомобилот  каросеријата е проширена за 180 mm (проширени се калниците заедно со месечините).

Под хаубата е имплементиран 2.5 литарски бензинец, со четири цилиндри и моќност од 184 KS и 241 Nm максимален вртежем момент.

Но подобро од текстот за ова „снежно возило“ говори видео записот и затоа ви препоралуваме да го погледнете:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda ја покажа внатрешноста на Urban EV

Volkswagen T-Roc R concept дебитира во Женева 2019

Нов Mini John Cooper Works GP

Новиот Audi Q3 ја доби наградата „Best Cars 2019“

BMW serieѕ 8 во First edition верзија скапа играчка за само 400 одбрани!

Нов Ducati за само 6.000 евра!

Volkswagen Beach Buggy-e премиерно во Женева

Три јубилеи на Porsche: 50 години од моделот 917, 50 години од моделот 914 и 10 години од Panamera

VW има намера да го оживее Moskvich како против удар на Dacia и Lada!