Nissan ги сели европските погони на X Traill во Јапонија!

Компанијата Nissan Motors објави дека следната генерација на моделот X-Trail, наменета за европските потрошувачи, ќе биде произведена во Јапонија

Од 2016 година, Nissan  моделов го составува во комплексот на компанијата во Сандерленд, Велика Британија.

X-Trail се произведува на неколку места во светот и поради таа причина може да има промени поради бизнис опкружувањето“, коментира Хидеоки Сакамото, извршен потпретседател на единицата за производство и управување со лагерот на Nissan.

„Како и обично, Nissan ги користи оптимално глобалните инвестиции во име на своите клиенти“, додава тој, а од Nissan Motor Company велат дека плановите за производство на следните генерации на Juke и Qashqai се непроменети и врзани со фабриката на брендот во Сандерленд.

„Ние ја преземаме оваа одлука од бизнис гледна точка, поради идниот однос меѓу Велика Британија и ЕУ, кој не помага на компании како нашата да ја планираат својата иднина“, коментира Џанлука де Фичи, претседател на Nissan Europe.

Nissan исто така објавија, дека производството во комплексот во Сандерленд вклучува електричен LEAF, најпродаван 100% електричен автомобил во Европа, со склопени 46.989 единици (+ 177%) минатата 2018 година. Надградената верзија LEAF e+, вклучувајќи ја и новата 62 kWh батерија, ќе биде лансирана во наредните месеци.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Електричниот Audi e-Tron GTR – наследник на супер спортистот R8

PSA го префрла производството на Opel Astra од Британија во Германија!

Ford Mustang најпродаван coupe на светот четврта година по ред!

Honda концепт ја најавува електричната иднина во Кина на Шангај 2019

Најавен електричен хипер автомобил Lotus Type 130

Renault со нов дизајнерски центар во Шангај

Детектори што препознаваат дали користите мобилен додека возите!

VW размислува да земе поголем пакет акции од заедничката компанија со ЈАС

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!