Nissan LEAF Nismo RC со деби на Стариот континет

Голеемото искуство и успесите као на полето на електричните возила, така и на натпреварувачките патеки, најдоа најдобар израз во  Nissan LEAF Nismo RC – електричниот тркачки автомобил што, деновиве имаше европско претставување во Валенсија…

Јапонскиот производител на автомобили Nissan за првпат во Европа. на патеката Ricardo Tormo. во Валенсија, Шпнијаго претстави својот нов тркачки концепт, втората генерација на Nissan LEAF Nismo RC.

Моќниот Nissan LEAF Nismo RC_02 е базиран на втората генерација на електричниот модел на Nissan, LEAF, а исто како и е-4ORCE LEAF прототипот, е платформа за тестирање на новиот електричен погон на сите четири тркала, односно два мотори.

Од Nissan објаснија дека во случајот со овој специјален автомобил, буквата „Е“ во ознаката „EV“ означува „exciting“ (возбудлив) – „го зголемува забавниот аспект на електричното возење“.

Инаку, Nissan е меѓу водечките кармејкери во однос на експертизата во електричните возила и мотоспортот, а сето тоа е обединето во Nissan LEAF Nismo RC, во една возбудлива демонстрација на сила, иновација и технологија на електричните возила.

Елетричниот спортист LEAF Nismo RC има погон на сите четири тркала и повеќе од двојно КЅ и вртежен момент од претходникот кој беше базиран на првата генерација на LEAF и претставен во 2011 година.

Инау, LEAF Nismo RC развива 322 КС и 640 Nm вртежен момент, што му обезбедува забрзување од 0 до 100 km/hа за 3,4 секунди, што е одлично постигнување за алктомобил тежок 1.220 kg

„Aвтомобил не е само за покажување, туку ќе се користи и за тестирање на идните технологии и покажување на безграничниот потенцијал на електричните возила на Nissan, а ќе помогне во истражувањето што се може да се постигне со два електрични мотори и погон на сите четири тркала.

Посветеноста на јапонската марка  кон еволуцијата и подобрувањето на своите електрични модели за возачите ширум светот“, порачуваат од погонот во овој модел што го зголемува досегот на движење за оолу 40 % што ги задоволување барањата на повеќето потенцијални лиенти .

Опремен со ProPILOT технологијата на Nissan и режимот за возење со единечна педала, нуди возбудливо искуство на возење кое совршено се надополнува со интелигентниот дизајн на LEAF и напредната поврзаност.

Креацијата LEAF Nismo RC ја покажува моќта и перформансите на електричните возила што се клучни компоненти на интелигентната визија за мобилност на Nissan, нудејќи сосема нови доживувања и возбудувања зад воланот .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

KIA со помош на Rimac подготвува електричен автомобил

VW со супер брзи полначи за EV за кои не е потребна посебна инфраструктура

Lexus EЅ со камери наместо ретровизори

Automechanika Франкфурт и APRA Europe промовираат нов одржлив тренд- префабрикување!

Porsche Cayman GT4 и Boxster Spyder наскоро  со автоматски менуач!

Зошто ЕУ става акцент на алтернативните видови на горива

Новиот VW Passat пристигнува 2021 или 2022 и тоа на струја!

Volvo и  Varjo  со прва употреба на мешана реалност за развој на автомобили !

Тивко влечење: Opel Grandland X со електричен погон на сите тркала