Nissan повлекува околу 2,5 милиони автомобили ширум светот

Nissan Motor Co повлекува околу 2,5 милиони автомобили ширум светот, вклучувајќи ги и моделите Note, Kicks, Serena и Leaf, изјави портпаролката на компанијата…

Повлекувањето ќе влијае на возилата во САД, Европа и Јапонија поради неколку проблеми, вклучително и автомобилите кои ненадејно забрзуваат по кратко застанување, или краток спој што би предизвикал запирање на работата на моторот додека возите.

Досега не се пријавени несреќи како резултат на овие проблеми, изјави портпаролот за Bloomberg.

Претходно во петокот, Nissan соопшти дека ќе го повлече Note Aura поради неисправно десно предно светло, што им предизвикува проблеми на возачите во Јапонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Dacia Duster без дизел мотор!

Urban SUV Concept на Toyota

Дали правилно го подготвив те вашиот автомобил за зимата?

Електричниот Hyundai Ioniq 6 е избран за шкотски автомобил на годината

Kia EV9 финалист во изборот за Европски автомобил на годината

Peugeot 208 Rallye

Вашиот автомобил ве шпионира!?

Потресна исповед на директорот на  Volkswagen 

Mercedes го сели производството на SUV моселот EQS од САД во Германија?