Nissan Z

Nissan го претстави Z Proto минатиот септември и најави наследник на сегашниот спортски модел 370Z.

Потоа беше објавено дека конечниот сериски модел нема многу да се разликува од него и се претпоставуваше дека ќе ја носи ознаката 400Z. Сепак, ова спортско купе веројатно ќе се вика едноставно Nissan Z, само во Јапонија ќе го носи името Fairlady Z. Во меѓувреме, пред нас се некои нови информации. Како прво, Nissan официјално објави дека премиерата ќе се одржи на 17 август, на специјален настан во Њујорк.

Nissan Z моделот 2022 година се карактеризира и со ретро елементи, што значи дека предниот дел изгледа како оригиналниот 240Z, додека задните светла се инспирирани од моделот 300ZX.  Автомобилот е долг 4382 mm, широк 1849 mm и висок 1311 mm, што значи дека е малку подолг, поширок и понизок од 370Z. Некои извори споменуваат дека тежината на возилото е 1475 кг (без течност).

Предвидена е значителна модернизација за ентериерот (со поквалитетни материјали, кожа, контрастни рабови, 12,3-инчна дигитална табла со инструменти и модерен инфо-забавен систем).

Новите вести потврдуваат дека моторот ќе биде позајмен од Infiniti Q60 Red Sport 400, што значи 3.0-литарски твин-турбо V6 со 400 КС и 475 Nm. Во менувачот се споменува шест-степен мануелен и опционален автоматски менувач.

Што се однесува до цената, идниот Nissan Z ќе чини 34.995 долари во основната верзија во САД, што е за 7.950 долари помалку од Toyota Supre 2.0.

Ова не е крај, бидејќи се очекува и варијантата Nismo, со помоќен мотор, aero body kit, изменета суспензија и уреден ентериер.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi Sky Sphere Concept

Fiat Pulse – внатрешност

Новиот Subaru WRX најавен за 19 август

Пристигна Fiat 500 Cabrio Dolcevita – убавина што го одзема здивот

Alpinа B4 Gran Coupe

Пристигна новиот CITROËN C3 AIRCROSS SUV

Најавен и EQS луксузен SUV на Mercedes-Maybach

Fiat Centoventi – новата Pandaпристигнува идната 2022 година!

Great Wall Tank 600