Низ Минхен ќе возат автономните возила на Volkswagen

Само седум дена откако  Volkswagen ги објави тестовите за ID. Buzza AD во Остин, Тексас, компанијата најави проширување на програмата од другата страна на Атлантикот.

Минатиот месец започнаа првите пробни возења на јавните патишта. Патничките места ги пополниа владини претставници, новинари и локални власти, за да ја вкусат автономната иднина. ID. Buzz AD (Autonomous Driving) ќе вози сам, но зад воланот има човек кој ќе го надгледува системот и ќе се погрижи се да оди според планот.

Електричните комбиња имаат иста црна и жолта боја како оние тестирани во САД. Имаат и кабина за четири лица и се опремени со системот Mobileye за самостојно возење.

 

Дополнителна опрема во споредба со стандардните модели ID.Buzz вклучува покривни камери, радар и лидар, што е доволно за да се постигне автономија на ниво (4) четири.

Развојот на тестовите има за цел да собере што е можно повеќе податоци од различни сценарија за возење во урбана средина. Целта е да се прошири возниот парк за комерцијална употреба во повеќе европски и северноамерикански градови.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tata е чекор поблиску до отворање фабрика за батерии за електронски возила во Велика Британија

Ford Transit 2024 година

Lada има најстарa понуда, а кинескиот Zeekr најмлада

McLaren има приоритет на профитабилноста пред електричните автомобили

Renault стана втор најпродаван бренд во Европа

BYD Dolphin: Кинез кој може да ги збуни Европејците

Haval H6 затегнување на брчките

Во Германија запалени десет автомобили на Теslа,

Volkswagen укинува работни места поради слабата побарувачка за електрични возила