Низ сообраќајниците во Сеул почнале да сообраќаат автономни автобуси

Автобуси без возачи произведени од компанијата Hyundai почнаа да се користат на патиштата во Сеул, главниот град на Јужна Кореја…

Според локалните медиуми, автобуси без возачи, или автономни автобуси, почнаа да работат во областа Јонгно-гу.

Автобусите се движат помеѓу трговскиот центар Севун и плажата Чеонѓе на растојание од околу три километри.

Автобусите без возачи можат да возат во одредена насока благодарение на камерите и ласерските зраци.

Граѓаните можат да ги користат бесплатно по претходно резервирање на место во истите.

Планирано е автобуската линија во иднина да биде подолга.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Yamaha развива само – балансирачки мотоцикл

Porsche произведува е гориво во Јужна Америка

Volkswagen најави нов crossover со автономија до цели 700 km

И идниот Bugatti со мотор со внатрешно согорување но развиен од Мате Рима

Smart Eye и Polestar систем за надзор на возачот

Како иновативната технологија Vehicle-to-Grid може да ја подржи обновлива иднина

Hyundai подготвува „лажен“ автоматски менувач со двојна спојка за електричниот Ioniq 5 N

Audi најавува нови електрични RS автомобили и RS SUV модели

Електричен Ford Bronco во 2029 година