Noble M500

Британските Noble Cars ја претставија концептната верзија на M500 во 2018 година на фестивалот на брзина во Гудвуд, а сега пред нас е и претпродукциски модел…

Како што сега стојат работите, испораките до првите клиенти ќе бидат извршени подоцна оваа година.

Засега, познато е дека M500 ќе работи со 3,5-литарски twin-турбо V6 од Ford GT (тука ќе развива околу 550 КС), поврзан со 6-брзински мануелен менувач Graziano.

Исто така, благодарение на лесните материјали користени во конструкцијата, овој двосед (во кабината има две седишта на Recaro Podium) ќе тежи околу 1250 килограми.

Забрзувањето од 0 до 60 милји на час (96 km/h) треба да трае околу 3,5 секунди, а максималната брзина е нешто под 320 km/h.

Што се однесува до цената, таа би можела да биде околу 150.000 фунти, додека производството нема да надмине 50 примероци годишно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро сериски  BMW XM

Ѕирнете во „тајниот склад“ за автомобили на Volkswagen затворен за јавност

Nissan најави возење од Северен до Јужен пол со електричен автомобил

Блиндиран Cadillac Escalade   

Hertz, во „rent-a-car“ понудата го имал и Shelby GT350

Се погласни се шпекулациите за голем седан на Alfa Romeo

LaFerrari Aperta продааден за 5,3 милиони долари

Aston Martin DBX707

Mercedes го продаде најскапиот автомобил на светот за 135 милиони евра