Нов BMW Series 7 и електричната верзија i7

Британскиот магазин Auto Express објави неколку рендери кои го прикажуваат можниот изглед на новата генерација на BMW Series 7 (G70 / G71) чие деби се очекува кон крајот на 2022 година…

За новата „седумка“ се планира смел и футуристички дизајн, целосно нов концепт на кабина, најсовремена информативно забавна технологија на BMW, заоблен дисплеј, како и понапредна технологија за автономно возење.

Од BMW претходно потврди дека планира целосно електрична верзија на новата Series 7.

Поточно, BMW прецизира дека новата генерација Series7 ќе биде достапна во бензински и дизел верзии (со 48-волти блага хибридна електрификација), како plug-in хибрид, но и во целосно електрична варијанта (можно е да има всушност, бидете повеќе електрични опции, со различни батерии и опсег).

Според некои претходни информации, електричната верзија ќе пристигне во 2023 година, а една од нив ќе биде најсилната „седумка“ што се нуди. Очекувано, електричниот BMW i7 би можел да има 526 КС, батерии од 105 kWh и опсег од околу 700 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alpine A110GT Coupe –побрз посилен, попривлечен и поскап!

BMW XM Concept

Новиот KIA Niro на први фотографии

Најавен Polestar 5

„Дизајнирана во Германија“: Новата Opel Astra разгорува емoции

И официјално новиот Ford Ranger

И официјално претставен новиот Suzuki S-Cross

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Toyota GR DKR Hilux T1+ за Дакар Рели 2022