Нов Chevrolet Traverse

General Motors официјално го претставува новиот Chevrolet Traverse за 2024 година, кросовер со три реда седишта, најавувајќи дека ќе се појави на пазарот на почетокот на следната година.

Traverse од 2024 година прави големо отстапување во дизајнот од денешниот  Traverse, при што дизајнерите на GM велат дека целта е да им се даде на  Traverse поцврст визуелен изглед од порано. Предниот дел е повеќе како  Chevrolet Tahoe , а изгледот доста варира во зависност од облогата.

На пример, верзијата Traverse Z71 е дизајнирана за лесно возење надвор од патот (кратка патека до кампот). GM му даде голем број карактеристики кои го прават поспособен надвор од патот, вклучувајќи систем за погон на четири тркала, 25 mm дополнително растојание од стандардниот модел, специјално наместени амортизери, гуми за сите терени со тркала од 18 инчи, уникатен преден дел за подобар агол на пристап, црвени куки за влечење и посебен режим на возење „Terrain“.

Што се однесува до моторот, веќе нема 3,6-литарски V6, туку нов 2,5-литарски турбо четирицилиндричен мотор со 319 КС и 429 Nm, како и 8-брзински автоматски менувач. Погонот на предните тркала останува стандарден, а погонот на сите тркала е достапен.

Traverse RS, исто така, се издвојува, со модифицирана, спортско подесена суспензија, подобрена управливост, тркала од 22 инчи, како и стилски елементи RS.

Меѓу другото, опремата ќе вклучува и нов 17,7-инчен инфозабавен екран и 11,0-инчен инструмент табла.

Што се однесува до опциите за конфигурација на седиштата, основниот модел LS доаѓа со 8 седишта, додека сите други облоги имаат распоред со 7 седишта со капетански столчиња во вториот ред како стандардна опрема.

Се разбира, Traverse 2024 доаѓа со долга листа на системи за помош на возачот како стандардна опрема, а некои од главните моменти се адаптивната контрола на патувањето, помошта за задржување лента, автоматското сопирање, предупредувањето за мртва точка и многу повеќе.

Chevrolet  исто така наведува дека неговата технологија за помош за Super Cruise ќе биде опционална на одредени нивоа на опременост.

Traverse за 2024 година ќе се произведува во фабриката на GM во Лансинг, а цената сè уште не е објавена

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Hyundai Santa Fe

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември

Renault Grand Kangoo