Нов Hyundai Santa Fe

Ова се првите фабрички слики на новата, петта генерација на Hyundai Santa Fe (внатрешна ознака MX5), чија официјална премиера е закажана за август.

Сликите откриваат дека новиот Santa Fe има елегантен и модерен дизајн со задебелени линии и истакната предна табла, како и големи алуминиумски тркала со димензии до 21 инчи.

Според најавите, возилото нуди пространа и удобна внатрешност за до седум патници, во зависност од конфигурацијата, а ќе биде достапно и во луксузна верзија со 6 седишта.

Новиот модел може да се пофали со робустен надворешен дизајн и пространа, разноврсна внатрешност која произлегува од отвореноста на неговата поголема задна врата, обезбедувајќи им на корисниците простор како н балкон кога и каде им е потребно.

Рафинираниот ентериер нуди пријатно изненадување за разлика од моќниот екстериер.

Внатрешниот дизајн ги нагласува хоризонталните и вертикалните линии, при што мотивот „H“ е применет на контролната табла и отворите за воздух за да го подобри чувството на отвореност и да создаде уникатен сензибилитет.

„Сосема новиот Santa Fe е SUV кој постигнува совршена рамнотежа помеѓу градскиот живот и околината, од зафатени семејни маршрути до авантури во кампување“, рече Санг Јуп Ли (Sang Jup Li), извршен потпретседател и шеф на глобалниот центар за дизајн на Hyundai.

„Со своето подолго меѓуоскино растојание, пространата внатрешност и просторот на задната врата налик на тераса, новиот Santa Fe ја црпи силата на својот SUV за да понуди повеќе разновидност од кога било досега, како и супериорно корисничко искуство“.

Новата генерација ќе нуди широк опсег, вклучувајќи бензински, хибридни и plug-in хибридни опции. Еден од нив ќе биде 2,5 литарски турбо бензински мотор.

Hyundai ќе го опреми Santa Fe со различни напредни функции и технологии. Ова вклучува инфозабавен систем со екран од 12,3 инчи, 12,3-инчен дигитален табла со инструменти, интеграција на паметни телефони (Apple CarPlay и Android Auto), безбедносни карактеристики како што се следење на слепа точка и помош за задржување лента, како и достапни опции како панорамско покрив, врвни аудио системи и многу повеќе.

Следната генерација на SUV со средна големина на Hyundai се очекува да понуди удобно возење, со зголемен внатрешен простор и простор за нозете. Тука треба да се спомене и повисокиот процент на рециклирана пластика во внатрешноста.

Според компанијата, хибридните варијанти ќе обезбедат подобрена ефикасност, комбинирајќи ја електричната и бензинската моќност.

Hyundai реши да тргне на повисоко ниво со новиот Santa Fe бидејќи продажбата на актуелниот модел не беше онаква каква што очекуваа и Kia Sorento го надмина Santa Fe.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември

Renault Grand Kangoo