Нов Lexus LX

Откако го претстави новиот NX во јуни, Lexus сега промовираше нова генерација и на поголемиот LX модел.

Новиот Lexus LX се базира на најновата серија Toyota Land Cruiser 300 (изградена на новата платформа GA-F, така што тежи и до 200 килограми помалку, има понизок центар на гравитација и околу 10 проценти помала емисија на CO2).

 

Возилото е долго 4985 мм, меѓуоскиното растојание е 2850 мм, а тркалата се од 18 до 22 инчи.


Со нов надворешен дизајн, како и помодерен ентериер (екрани од 12,3 и 7,0 инчи), новиот LX ќе понуди и долга листа на системи за безбедност и помош на возачот (вклучително и адаптивна контрола на патувањето, систем за автоматско сопирање, пешаци и велосипедисти) откривање …).


Под хаубата на верзијата LX 600 се наоѓа 3.5-литарски V6 twin-турбо бензинец со 305 kW / 415кс и вртежен момент од 650 Nm, заедно со нов 10-степен автоматски менувач.


Меѓу другото, ќе се нуди и LX 600 Ultra Luxury варијанта со две индивидуални задни седишта, како и верзија F Sport со изменета суспензија, диференцијал Torsen LSD, тркала од 22 инчи и предна решетка од саќе со темна хромирана рамка.

Новиот Lexus LX официјално ќе биде на американскиот пазар од првиот квартал следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alpine A110GT Coupe –побрз посилен, попривлечен и поскап!

BMW XM Concept

Новиот KIA Niro на први фотографии

Најавен Polestar 5

„Дизајнирана во Германија“: Новата Opel Astra разгорува емoции

И официјално новиот Ford Ranger

И официјално претставен новиот Suzuki S-Cross

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Toyota GR DKR Hilux T1+ за Дакар Рели 2022