Нов потпретседател на одделот за дизајн во Dacia

Од 11 мај, Дејвид Дуранд стана потпретседател за дизајн на брендот Dacia и се приклучува на Одборот на директори предводен од Денис Ле Вот, извршен директор на DACIA и LADA….

Тоје поднесе извештај до Лоренс ван ден Акер (Laurens van den Acker), извршен потпретседател за дизајн во Групацијата Renault и член на Одборот на директори на Групацијата Renault. Дејвид Дуранд (David Durand) на оваа позицијае го наследи Мајлс Нирнбергер (Miles Nürnberger), кој ја напушта компанијата од лични причини и да се посвети на други професионални предизвици.

Дејвид Дуран (49) дипломирал на École supérieure de design Strate College во Париз. Тој ја започна својата кариера во групацијата Renault во 1997 година како дизајнер на каросерија. Нему му беше доверено дизајнот на концептните автомобили Koleos 1999 и Ellipse 2002.

Од 2002 до 2009 година, Дејвид Дуранд работел во центри за дизајн на сателити во Барселона (Шпанија), Сеул (Јужна Кореја) и Сао Паоло (Бразил). Благодарение на меѓународното искуство, во 2011 година се здоби со титулата Раководител за дизајн за глобални возила. Потоа придонесе за поставување на принципите на Дизајн во согласност со трошоците, а со тоа и успехот на брендот Dacia.

Од 2020 година, тој е шеф за дизајн на каросеријата за брендот Dacia, каде што учествуваше во дизајнот на концептниот автомобил Bigster, кој ја отелотворува еволуцијата на брендот Dacia. На 11 мај, Дејвид Дуранд беше назначен за директор на Одделот за дизајн на брендот Dacia и стана член на Одборот на директори на деловните единици на Dacia и Lada.

Дејвид Дуранд пораснал во креативното опкружување на родителите на архитектите. Тој е страстен љубител на дизајнот, класичните автомобили, реставрацијата на мотоциклите, архитектурата и современата уметност. Тој исто така е љубител на едрење и два пати го пловел Атлантикот.

„Со нетрпение очекувам да работам со Дејвид за да се справиме со предизвиците на идната мобилност. Неговата креативност, искуство и склоност кон иновации се надалеку познати, како во нашата организација, така и во пошироката автомобилска индустрија. Исто така, би сакал да му се заблагодарам на Мајлс за неговиот придонес и работа со нашите тимови“.

Лоренс ван ден Акер, извршен потпретседател за дизајн, Renault Group.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По кинеската и полицијата во Берлин со право во грижа поради Tesla камерите

JAGUAR  – Преминува од 3- годишна на 5- годишна гаранција

Шефот на Tesla: Финализиран дизајнот на серискиот Cybertruck

Наскоро обновен DS Crossback

Отповик за 61,000 возила на BMW

И за Американците бензинот станува прескап – Њујорк укинува дел од данок на фосилно гориво

Марко Блажевски освои подиум на Twingo EUROCUP 2022 на реномираната патека  RED BULL RING

Twingo Cup викендов се вози во Австрија

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck