Нова Acura ZDX

Acura го најави електричниот crossover ZDX (вклучувајќи го и ZDX Type S) со неколку слики од камуфлирано тест возило, чија премиера ќе биде следната година…

Овој братучед на Honda Prologue се развива во соработка со General Motors, се базира на платформата BEV3, а ќе добие Ultium батерија и системи за погон.

Acura наведува дека „ Type S моделите ќе продолжат да го ставаат искуството на возачот на прво место“.

Acura ZDX од 2024 година е сличен по големина на гореспоменатиот Honda Prologue, при што Acura истакна дека ZDX е дизајниран во студиото за дизајн Acura во Јужна Калифорнија и „ќе има многу стилски теми кои дебитираа на концептот Acura Precision EV“.

Деталите за погонот сè уште не се познати, но и батеријата и моторите ќе бидат поврзани со модели како што се Chevrolet Blazer EV и Cadillac Lyriq. Acura ќе понуди и погон на четири тркала.

Постои можност ZDX Type S да има ист погон како и Chevrolet Blazer EV SS, со повеќе од 557 КС.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac за оваа 2023 најавува три електрични автомобили

Нова Honda Inspire

Toyota ќе ја забрза електрификацијата

Германците предвидуваат доминација на EV но истите не ги сметаат за посакувани

Alfa Romeo конечно делува како премиум марка

Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Најпродавани EV на планетава во 2022 година- лидер е Tesla

Германија нема да го блокира кинескиот BYD при евентуалното преземање на фабриката на Ford