Нова Honda Inspire

Honda наскоро ќе ја понуди новата, шеста генерација на седан моделот Inspire за пазарот во Кина, која за тамошната лчиентела ќе го произведува компанијата Dongfeng-Honda…

Новиот Inspire има многу заедничко со единаесеттата генерација на Accord достапна на американскиот пазар. Разликите меѓу овие два модели се однесуваат на предниот и задниот дел, во пределот на маската, браниците и задните светла.

Inspire е долг 4979 mm, широк 1862 mm и висок 1449 mm, со меѓуоскино растојание од 2830 mm.

Тоа го прави 9 mm подолг од Accord, додека другите димензии се речиси идентични.

Под хаубата ќе има 1,5-литарски со четири цилиндри, бензински турбо мотор,  со моќ од 141 kW/192 КС, што ќе доаѓа во комбинација со CVT менувач на брзини и со погон на предните тркала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Aналитичарите гледааат значаен потенцијал во акциите на Ferrari

FIAT водечка автомобилска марка во групацијата Stellantis

На автопатиштата во Јапонија ќе има лента за автономни возила

Јужна Кореја co финансиска помош за производители на батерии

Новиот Fiat Punto ривал на Dacia Sandero

Haval Ruge и Haval Ruge Max

Toyota Motor Manufacturing Turkey

Големата понуда на автомобили може да поттикне „војна на цените“

KIA малите електрични автомобили ќе ги прави во Европа