Нова Hyundai Kona

Hyundai Motor Company претставува футуристички дизајн за новата генерација на својот субкомпактен теренец Kona…

Надградениот модел ќе биде достапен во четири варијанти, вклучувајќи целосно електричен (EV), хибриден електричен (HEV), верзија со мотор со внатрешно согорување  и спортска линија N, со универзална архитектура за сите и уникатен стил за секој. Со целосно новата Kona, во Hyundai донесе својата посветеност на одржлива мобилност и дизајн предводен од технологија за да ја прошири својата палета на електрични возила – иновативни и подобрени со наградуваната гама Ioniq – истовремено задоволувајќи ги различните потреби за мобилност на своите клиенти со разновидност на погонски единици.

„Подобрена со уникатен карактер, целосно новата Kona самоуверено го изразува своето смело и динамично присуство“, рече SangYup Lee, извршен потпретседател и шеф на Hyundai Design Center. „Кона еволуираше на секој начин за да прифати уште поширок спектар на различности, за да стане вистински поддржувач на животниот стил“.

Новиот Hyundai Kona еволуираше во поголем, но сепак урбан SUV со похрабри стилови кои пренесуваат подинамично присуство на патиштата и внатрешност фокусирана на возачот. Со цел да им обезбеди на клиентите максимален „простор за живеење“, новиот модел порасна на 4355 mm во должина, што е за 150 mm подолго од претходната генерација.

Тој, исто така, доби 25 mm во ширина и 60 mm во должина на меѓуоскиното растојание во споредба со моделот во заминување, без да изгуби ниту еден од иконите на дизајнот. Новата Kona започна со дизајнот на EV варијантата, која потоа беше прилагодена на дизајнот за моделите со внатрешно согорување (МВС), HEV и N Line.

Овој неконвенционален пристап му овозможи на Hyundai да внесе технолошко-центрично дизајнерско размислување во сите варијанти на Kona. И покрај заедничката архитектура, EV, МВС/HEV и спортскиот модел N Line има препознатлив футуристички стил. Чистиот, препознатлив нос се карактеризира со чист волумен на предниот дел, што придонесува за мазни аеродинамички перформанси на моделот. Употребата на параметарски пиксели, исто така, пропагира карактеристичен дизајнерски елемент од популарната линија електрични возила на Hyundai.

И покрај футуристичкиот изглед, новата Kona никогаш не дозволува да заборавите дека е SUV. Неговиот динамичен стил е нагласен со смело извајаните облоги на лакот на тркалата кои ги вклучуваат предните и задните светла, подобрувајќи ги цврстите подлоги. Постојат неколку стилски варијации помеѓу варијантите на погонската единица. EV добива графички детали со пиксели на предната решетка и задниот браник, дизајни од 19-инчни алуминиумски тркала инспирирани од пиксели, црна карактеристика што вклучува опционални црни странични ретровизори и покрив.

Изведбите со мотри со внатрешно согорување и HEV споделуваат смел и робустен дизајн на браникот, како и црна облога на лакот на тркалата. Додека N Line може да се пофали со опционални црни странични ретровизори и покрив, спојлер во облик на крила, поагресивен преден и заден дизајн со браник во облик на крила што го нагласува долниот став, препознатливите 19-инчни алуминиумски тркала и сребрените странични прагови.

Поголемиот „простор за живеење“ обезбедува практични карактеристики и еволуирано искуство во автомобилот за да се приспособат на различни животни стилови. Универзалната архитектура изведена од EV усвојува спортски распоред со лебдечка хоризонтална C-Pad за да ја нагласи пространата внатрешност на Kona, обезбедувајќи разновиден простор за возачот и патниците.

Двојните екрани од 12,3 инчи и лебдечкиот модул даваат впечаток на висока технологија, додека амбиенталното осветлување го подобрува корисничкото искуство и удобноста. Овој простор за живеење нуди уникатно искуство со максимална употребливост, удобност и практичност. Товарниот простор е максимизиран зад вториот ред.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Chevrolet Aveo

Подновен Nio EC6

Светска премиера: Нов Renault Espace: Иста DNK, нова генерација

Електричен MINI Cooper SE Cabrio

Подновениот Volkswagen Touareg пристигнува во мај годинава

И официјално Ford Explorer EV

Нов Subaru Crosstrek

2023 Alfa Romeo Giulia & Stelvio

Radical SR10 XXR