Нова Toyota Supra дебитира за три дена

До промоцијата на новата  Toyotа Suprа има уште само три дена (14ти јануари на салонот за автомобили во Детроит), а до тогаш ние имаме ново видео што во целост го открива изгледот на наследникот на јапонската спортска икона на четири тркала

И претходно Toyota и офизијалн потврди дека долго најавуваната нова генерација на Suprа ќе биде промовирана на претстојниот NAIAS саем на автомобили во Детроит, а сега, покрај фотките што неофицијално „протекоа“ ни пристига и видео.

 

Веќе е познато дека новата  Supra e развиена во соработка со BMW, а ќе се произведува во фабриката на Magna во Австрија.

Потсетуваме Јапонците името Supra го користеле од 1978, до 2002 година, а  Toyota, во март минатата 2018 годија, на салонот за автомобили во Женева ја претстави тркачката GR Supra Racing Concept (GR – Gazoo Racing), a потоа на фестивалот на брзината во Goodwood го покажа и маскираниот прототип на автомобилот.

Како и да е новата Supra се најавува како компактен и брз модел, со идеална прераспределба на маса 50:50, ниско тежиште и Brembo сопирачки и притоа се е проследено со лозунгот „Легендата се враќа.“

Се знае и дека моторот ќе биде поставен напред  ќе има шест цилиндри поставени во линија (реден), најверојатно турбо агрегатот на BMW со 250 kW/340KS и 500 Nm, а погонот, као кај вистински спортист е на тркалата од задната оска.

За почеток е предвиден само автоматски менувач со осум степени на пренос на силата, a некои специјализирани медиуми велат дека новата Supra ќе има стандардно и дигитална инструмент табла и head-up дисплеј.

Според се уште не потврдени информации новата Supra од 0 до 100 km/h забрзува за 4,5 секунди, како и дека се планира основна верзија со агрегат со работен волумен 2,0 литир, со четири цилиндри со 185 kW/252KS како и уште помоќна и набилдана варијанат Supra GRMN.

И на крај димензиите: должина од 4380 mm, широчина од 1855 mm и висина од 1290 mm, додека пак растојанието помеѓу оските се протега на од 2470 mm.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нoвитe Jагуар F-Pаце и Rанге Rовер Evoque ќе ги пречекат гостите на Британската Амбасада

Запознајте го CUPRA Formentor

Надворешни перничиња кај автомобилите од ZF

Став „Макпетрол“ АД за методологијата на РКЕ за формирање на малопродажни цени на нафтените деривати

Alfa Romeo 8C 2900B нов крал на Villa d’Este

Исклучителни резултати на Kia во првите четири месеци од 2019 година!

Во новиот филм Џемс Бонд ќе вози „стар“ Land Rover и…!

Нови информации за BMW Series 8 Gran Coupe

Volvo моделите во Европа ќе се предупредуваат едни со други од лизгави патишта и опасности