Нова возачка дозвола за оние кои возат теренци?

Пратеничката на Зелените во Европскиот парламент Карима Дели сака да воведе нова возачка дозвола за возачите на теренци (SUV), пишува Politico….

Нејзината идеја се заснова на еколошки и безбедносни аспекти. Таа тврди дека овие возила не само што заземаат повеќе простор и се помалку енергетски ефикасни, туку имаат поголема веројатност да бидат вклучени во судири од помалите патнички автомобили, со многу посериозни последици.

Според специјализираните портали, дозволата B која моментално е потребна за возење автомобили и комбиња не е целосно погодна за најтешките патнички автомобили, тврди таа. Наместо тоа, таа сака нова лиценца B+ која би се однесувала на автомобили и комбиња со тежина поголема од 1,8 тони. Возачите треба да го добијат по двегодишно пробно возење со B дозвола и само од 21 година. Тоа би се однесувало на возачите на големи теренци како што се Audi Q7, Volvo XC90, BMW X5… Дели додаде дека може да има исклучоци за професионални или специјални намени, како што се возилата за итни случаи.

Нејзините предлози, исто така, вклучуваат систем за возачка дозвола за ЕУ заснован на поени, кој ќе ги следи сообраќајните прекршоци и ќе ги укине или суспендира дозволите над одреден праг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!