Новата Lancia Delta  нема да биде crossover

Мора да се признае дека тоа се радосни вести за поклниците на марката и на моделот што не се многу воодушевени од глобалниот тренд на популарност на crossover модели…

Шефот на италијанскиот бренд Лука Наполитано потврди дека претстојната наследничка на легендатната Delta ќе остане доследна на hatchback формата. „Веќе имаме планирани SUV модели, со Delta сакаме да одиме во спротивна насока. Новата Delta сигурно нема да биде crossover“, изјави првиот човек на Lancia.

Но, следната генерација на познатиот Lanci Delta модел нема да се појави наскоро.

На пазарот нема да пристигне до 2028 година, односно дури за шест години! Lancia досега потврди само неколку информации во врска со овој иден четири тркала.

Знаеме дека ќе се наоѓа во сегментот C и ќе остане во границите на компактните возила.

Наполитано неодамна потврди дека идната Delta ќе биде долга околу 4,4 метри.

Исто така тоа што до вој момент пристигна од информациите е дека претстојниот hatchback ќе биде член на EV сегментот.

Значи, комплетен прекин со славната традиција на агрегати со внатрешно согорување во овој модел…

Инаку, Lancia потврди и дека внатрешноста на претстојните возила од таа марка ќе буди спомени на познати модели од минатото на благородната италијанска.

Конкретно, ќе има спомени за Gama, Thema и Flavia (особено за Coupe верзијата на овој модел)!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По речиси две децении Audi нема да ги спонзорира „кралевите“ од Мадрид ги „истурка“ BMW

Новиот Cadillac Celestiq ќе биде поскап за 30% од Bentley Flying Spur

Тркачки Porsche

Најчувствителен лак имаат автомобилите со црвена боја

Електричниот Mercedes Vision EQXX со едно полнење поминал 1.202 km!

Во Volkswagen сметаат на „ќумур“ за да го заштитат производството

Почна склопување на поедноставни Lada Niva Legend и Lada Niva Travel

Tesla заборавен на постојката за полнење EV – сопственикот заминал на одмор!

VW Air дебитира утре- 27 јуни